Výpadky v MHD i uzávěrka části dálnice. Slovensko se chystá na příjezd papeže

Slovensko po 18 letech znovu navštíví hlava katolické církve. Papež František zavítá do země v neděli a setrvá v ní do středy. Jaký má program a jak se země na jeho příjezd připravuje?

Papež František

Papež František přijede na Slovensko z Maďarska, kde v neděli povede závěrečnou mši na Mezinárodním eucharistickém kongresu. Zatímco v Maďarsku stráví necelý jeden den, na Slovensku ho čeká bohatší program.

Hlava katolické církve má v pondělí naplánovány například schůzky s vrcholnými politiky Slovenska, setkání s knězi a biskupy a navštíví centrum, které pečuje o nemocné lidi bez domova. Se zástupci židovské komunity se sejde u památníku holokaustu v centru Bratislavy. 

Papež František v úterý zavítá na východní Slovensko, kde se kromě jiného sejde s mládeží a na sídlišti Luník IX v Košicích zavítá mezi příslušníky romské menšiny. Na pětimilionovém Slovensku žije přes 400.000 příslušníků romského etnika. Nemalá část z nich bydlí v nevyhovujících hygienických podmínkách, bez pitné vody či veřejné kanalizace a v různých chatrčích. Papež František se zasazuje o ekonomickou i společenskou solidaritu.

Návštěva papeže v zemi vyvrcholí ve středu mší v západoslovenském Šaštíně. Bude v den, kdy si Slovensko připomíná Sedmibolestnou Pannu Marii, patronku země.

Slovensko původně umožnilo registraci na veřejné akce s papežem pouze lidem, jež jsou plně očkováni proti covidu-19. Poté, co zájem veřejnosti o setkání s hlavou katolické církve zaostal za původními očekáváními, KBS vyhradila zvláštní sektory i pro zájemce s potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19.

Registrace této skupiny lidí byla z důvodu naplnění vyčleněné kapacity ukončena ve čtvrtek, podle národního protiepidemického systému účast na hromadných akcích není omezena pouze pro plně očkované návštěvníky.

Slovenská policie upozornila na dopravní omezení v souvislosti s návštěvou papeže Františka na Slovensku. Řidiče čeká ve středu částečná uzavírka dálnice D2, obyvatele Bratislavy pak v pondělí a úterý krátkodobé výpadky MHD. Řada škol ale udělila žákům volno, tudíž by nápor cestujících neměl být tak velký.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama