Výročí vraždy Luxemburgové a Liebknechta: V Berlíně se střetla krajní levice s policisty

Více než tisíc lidí z levicových a levicově radikálních skupin demonstrovalo dnes v Berlíně při vzpomínce na zavraždění komunistických vůdců Rosy Luxemburgové a Karla Liebknechta v roce 1919. Část se jich střetla s policií a několik lidí bylo zatčeno, uvedla s odvoláním na policii agentura DPA.

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Průvod s vlajkami, transparenty a megafony směřoval na hřbitov ve čtvrti Friedrichsfelde, kde je dvojice pochována. Ještě než se lidé dali na pochod, odehrály se potyčky mezi demonstranty a policisty. Protestující zapalovali dělbuchy a házeli na policisty láhve. Policie použila slzný plyn a některé demonstranty zatkla. Přesný počet dosud nesdělila.

K vidění byly prapory Německé komunistické strany, Sovětského svazu, levicově radikálního uskupení Antifa a kurdských i tureckých organizací. Součástí průvodu bylo i přibližně sto černě oděných přívrženců takzvaného autonomního hnutí. Protestující se dožadovali více sociálního státu a odstranění kapitalismu a nadávali na policii.

Luxemburgová a Liebknecht byli zavražděni 15. ledna 1919 po neúspěchu povstání Spartakovců, jehož cílem byl státní převrat. Vzpomínka na dvojici komunistických předáků má v Německu dlouholetou tradici. Za režimu Německé demokratické republiky byla státem organizovaná a účastnily se jí i statisíce lidí. Po demokratické revoluci se sice na tyto počty nepodařilo navázat, i tak si ale dvojici každý rok připomínají tisíce až desetitisíce lidí z desítek různých levicových skupin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 14:57 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Tři unijní státy naléhají na schválení další vakcíny

18.01.2021 14:49 Rakousko, Řecko a Dánsko budou společně tlačit na urychlené schválení vakcíny proti covidu-19 od…

Sasko žádá od pendlerů jeden test týdně, studenti mají výjimku

18.01.2021 12:08 Nejméně 500 euro (13.000 korun) pokuty od dnešního dne hrozí zahraničním pendlerům dojíždějícím za…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 11:14 Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama