Výročí vraždy Luxemburgové a Liebknechta: V Berlíně se střetla krajní levice s policisty

Více než tisíc lidí z levicových a levicově radikálních skupin demonstrovalo dnes v Berlíně při vzpomínce na zavraždění komunistických vůdců Rosy Luxemburgové a Karla Liebknechta v roce 1919. Část se jich střetla s policií a několik lidí bylo zatčeno, uvedla s odvoláním na policii agentura DPA.

Průvod s vlajkami, transparenty a megafony směřoval na hřbitov ve čtvrti Friedrichsfelde, kde je dvojice pochována. Ještě než se lidé dali na pochod, odehrály se potyčky mezi demonstranty a policisty. Protestující zapalovali dělbuchy a házeli na policisty láhve. Policie použila slzný plyn a některé demonstranty zatkla. Přesný počet dosud nesdělila.

K vidění byly prapory Německé komunistické strany, Sovětského svazu, levicově radikálního uskupení Antifa a kurdských i tureckých organizací. Součástí průvodu bylo i přibližně sto černě oděných přívrženců takzvaného autonomního hnutí. Protestující se dožadovali více sociálního státu a odstranění kapitalismu a nadávali na policii.

Zur Stunde haben sich in #Berlin mehrere tausend Menschen versammelt, um an die Ermordung der Sozialistenführer Rosa Luxemburg und Karl Liebknecht vor 102 Jahren zu erinnern. Schon bevor die Demonstration gestartet ist, kam es zu Auseinandersetzungen. #LLDemo #b1001 #llldemo pic.twitter.com/F7cb5jgsbZ

— PM Cheung ?? (@pm_cheung) January 10, 2021

Luxemburgová a Liebknecht byli zavražděni 15. ledna 1919 po neúspěchu povstání Spartakovců, jehož cílem byl státní převrat. Vzpomínka na dvojici komunistických předáků má v Německu dlouholetou tradici. Za režimu Německé demokratické republiky byla státem organizovaná a účastnily se jí i statisíce lidí. Po demokratické revoluci se sice na tyto počty nepodařilo navázat, i tak si ale dvojici každý rok připomínají tisíce až desetitisíce lidí z desítek různých levicových skupin.

Související

Složený snímek bolidu z videozáznamu pořízeného videokamerou na stanici Frýdlant v Čechách.

Země se u Berlína srazila s planetkou 2024 BX1

Podíl astronomů z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR na vysvětlení tohoto vzácného případu je především v pozorování tohoto velmi výjimečného typu tělesa ještě před jeho srážkou, jehož podstata se ukázala ovšem až po jeho vlétnutí do atmosféry ze světla, které jsme zachytili našimi přístroji, a byla poté potvrzena nalezením meteoritů v oblasti, kterou jsme přesně určili.

Více souvisejících

Berlín Anarchisté extremismus Rosa Luxemburgová (revolucionářka) Německo

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 23 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy