Výzva Bruselu: Státy EU mají přijmout opatření k diverzifikaci dodavatelů pro 5G

Evropská komise (EK) dnes vyzvala členské země Evropské unie, aby urychleně přijaly opatření k diverzifikaci dodavatelů zařízení pro telekomunikační sítě páté generace (5G). Výzva přichází v době tlaku ze strany Spojených států, aby se EU připojila k Británii a vyloučila z budování sítí 5G čínského dodavatele telekomunikačních zařízení Huawei.

Evropská Unie
doporučujeme

EU se už dříve dohodla na strategii k omezení kybernetických hrozeb pro sítě nové generace, která zahrnuje snížení závislosti zemí a telekomunikačních operátorů na jediném dodavateli. "Je nutně zapotřebí zapracovat na tom, aby se zmírnilo nebezpečí závislosti na rizikových dodavatelích," uvedla komise v dnešní zprávě o pokroku při realizaci strategie.

"Včasné zavedení sítí 5G je pro všechny členské státy strategicky důležité, protože může otevřít nové příležitosti pro podniky, přeměnit kritická odvětví a přinést četné výhody evropským občanům. Naší společnou prioritou a odpovědností je zajistit, aby tyto sítě byly bezpečné. Ze zprávy podle Reuters vyplývá, že jsme udělali značný pokrok, ale i tak máme ještě hodně práce před sebou," upozornila místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová.

Spojené státy už delší dobu obviňují čínskou společnost Huawei z krádeže technologií a ze špionáže pro vládu v Pekingu, což firma popírá. Washington ji vyloučil z budování sítí 5G a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence. Britská vláda tento měsíc zakázala využívat technologie Huawei při výstavbě sítí 5G od příštího roku. Už použité komponenty čínského podniku musejí být do roku 2027 odstraněny.

Hodnotící zpráva Evropské komise je podle telekomunikačního experta serveru Lupa.cz Davida Slížka obecná a neříká nic o tom, jak na tom s přijímáním opatření jsou konkrétní členské státy. "Příslušné úřady v ČR bohužel o tématu zabezpečení 5G sítí moc nekomunikují ani s veřejností, ani s telekomunikačními firmami, což ministerstvu průmyslu, ČTÚ a NÚKIBu v červnu vytkl i poslanecký podvýbor pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku. Ať už bude postoj ČR nakonec jakýkoli, bylo by - i vzhledem k chystané aukci 5G kmitočtů - dobré co nejdřív vědět, jaká pravidla mají v Česku platit," uvedl expert.

Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. Mezi jeho konkurenty patří evropské společnost Nokia a Ericsson.

Česká republika chystá aukci kmitočtů pro sítě 5G, která by mohla začít letos na podzim. Mezi firmami, které by pro ně mohly dodat hardware i software, je také Huawei a další čínská společnost ZTE. Jejich technologie v roce 2018 označil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) za bezpečností riziko.

Začátkem května podepsal premiér Andrej Babiš s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem deklaraci, podle které je cílem vybudovat takové 5G sítě, které "chrání před neautorizovaným přístupem" a "zajistí občanům soukromí".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 11:09 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

V Bělorusku pokračují protesty, zemřel jeden člověk

11.08.2020 10:15 Aktualizováno V Bělorusku v noci na dnešek pokračovaly demonstrace proti průběhu a předpokládaném zfalšování…

Na nejvyšší hoře Rakouska se zranil český turista

11.08.2020 10:00 Lehké zranění utrpěl 59letý Čech, který se v pondělí zřítil do trhliny v ledovci při sestupu z…

Teplé počasí nebrzdí koronavirus. ECDC žádá obnovení restrikcí v některých…

11.08.2020 08:26 Evropské země, které po uvolnění drastických opatření zažívají nepříznivý vývoj epidemie covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama