Vztahy Dánska se Švédskem se zhoršují, na hranici budou kontroly

Dánsko od poloviny příštího měsíce zavede dočasné kontroly na hranici se Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes oznámil dánský ministr spravedlnosti Nick Haekkerup. Kodaň k tomuto kroku přistoupila poté, co byli dva Švédové obviněni z podílu na explozi u budovy daňového úřadu z letošního léta v Kodani.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Policie Dánsko (Foto: Heb)
doporučujeme

Dánsko je se Švédskem spojeno mostem přes úžinu Öresund, který využívají k dojíždění za prací autem nebo vlakem denně tisíce lidí. Obě země jsou členskými státy Evropské unie.

zdroj: YouTube

Dánský rozhlas uvedl, že kontroly bude policie provádět jednou či vícekrát týdně a lidé přijíždějící ze Švédska do Dánska při nich budou muset ukázat identifikační průkaz s fotografií, jako například pas nebo řidičský průkaz. Kontrolováni budou i cestující, kteří zvolí k přepravě ze Švédska do Dánska trajekt.

Dánskou metropolí Kodaní otřáslo v letních měsících několik menších výbuchů, z nichž některé byly spojeny s organizovaným zločinem. Z odpálení výbušniny 6. srpna večer před daňovým úřadem je podezřelá dvojice švédských občanů; motiv jejich činu je nadále nejasný.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová ve středu v rozhovoru s listem Berlingske uvedla, že její vláda se chystá navrhnout posílení bezpečnostních opatření, která by kromě lepší ochrany dánsko-švédské hranice měla zahrnovat i například přísnější tresty za držení výbušnin.

Nejkontroverznějším vládním návrhem je instalace 300 nových bezpečnostních kamer, o jejichž umístění by měla rozhodnout policie podle vlastního uvážení. Podle dánských zákonů mohou být veřejné budovy a prostranství sledovány kamerami pouze v případě, že je k tomu pádný důvod, například když jde o oblast s vysokou zločinností. V rámci nových opatření se mají v některých lokalitách využívat i bezpilotní stroje.

Frederiksenová připustila, že rozmístění desítek kamer představuje zásadní změnu v přístupu Dánska k monitorování veřejných prostor. Podle ní je to ale v současnosti nutné. Předsedkyně vlády upozornila, že v Kodani bylo v prvních sedmi měsících letošního roku zaznamenáno 13 útoků s pomocí výbušnin a na 180 členů zločineckých gangů bylo usvědčeno z různých kriminálních činů. "Tato situace jen tak nepomine, proto musíme přijmout rezolutní opatření," řekla Frederiksenová deníku Berlingske.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánsko zasáhla nová vlna protestů, ve středu bylo zraněno 100 lidí

17.10.2019 17:07 Aktualizováno Na 25.000 lidí se podle policie sešlo na dnešní demonstraci v Barceloně, kterou zorganizovali…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Protiturecké protesty se šíří, policie musela zakročit u konzulátu

17.10.2019 15:34 Řecká policie dnes zadržela 12 lidí, kteří protestovali proti turecké invazi do Sýrie u konzulátu…

Lékaře děsí záhadný případ. Dívka nemá žít, nikdo neví, proč není po smrti

17.10.2019 15:27 Britští lékaři byli zmateni případem dvaadvacetileté studentky práv Sam. Ta zůstala po autonehodě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama