Vztahy s Trumpem jsou pošramocené. EU doufá v povolební změnu v Bílém domě

Přesvědčení, že kandidát americké Demokratické strany Joe Biden by byl pro Evropu lepším prezidentem Spojených států než současný vládce Donald Trump, panuje v institucích Evropské unie. Ačkoli to jejich lídři většinou neříkají oficiálně, kvůli současným pošramoceným vztahům s Washingtonem vkládá Brusel do změny v Bílém domě naději.

Diplomatické i obchodní vztahy evropského bloku s tradičním zaoceánským partnerem se zhoršily po Trumpově nástupu po minulých volbách před čtyřmi lety. Prezident zcela změnil kurz svého předchůdce Baracka Obamy například v politice ochrany klimatu, když oznámil, že jeho země odstoupí od pařížské dohody. S EU se rozešel také v pohledu na mezinárodní bezpečnost, když odmítl dohodu o omezování íránského jaderného programu, kterou dojednal Obama a o jejíž naplnění unie stále usiluje. Trump také začal zavádět cla na evropské zboží a k ledu poslal i jednání o transatlantické obchodní dohodě.

Špičky unijních orgánů oficiálně hovoří o prezidentských volbách v USA diplomaticky a nechtějí otevřeně podpořit žádného z kandidátů. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová například v září prohlásila, že unie potřebuje "nový začátek" ve vztazích s USA, ať už volby vyhraje kdokoli. Naznačila tím, že EU nepovažuje současný vývoj za dobrý a že doufá ve změnu. Tu podle mnohých činitelů přinese spíše Biden, neboť Trump nedal nijak najevo, že by hodlal svůj zahraničněpolitický směr jakkoli měnit.

"S novou americkou administrativou by to pravděpodobně bylo jednodušší, protože víme, že Trumpova vláda podporuje jednostranné kroky v oblasti obchodu, které bohužel vytvářejí spoustu napětí a problémů," prohlásil začátkem října místopředseda EK odpovědný za obchodní politiku Valdis Dombrovskis. Ten se jako jeden z mála předních unijních činitelů vyjádřil ve prospěch volby Joea Bidena veřejně.

Vedle vzájemného obchodu je pro EU klíčová spolupráce v klimatické politice, v níž se evropské společenství snaží být světovým lídrem a přesvědčit k součinnosti především USA a Čínu jako hlavní znečišťovatele ovzduší. Biden opakuje, že po zvolení se ihned vrátí k plnění závazků pařížské dohody, což by podle analytiků pro Brusel byla významná podpora v přesvědčování nejen mimoevropských zemí, ale i některých skeptičtějších unijních států.

Méně jistá je podle expertů odpověď na otázku, zda Biden znovu připojí za Spojené státy podpis pod dohodu s Íránem, o což by EU také velmi stála. Analytička Anne Kraatzová z institutu Open Diplomacy televizní stanici Euronews řekla, že není zdaleka jasné, zda najde Biden pro vstřícnější přístup k Íránu většinovou podporu ve vlastní Demokratické straně. Stále je však větší šance na nová jednání s Teheránem, než by byla po dalších čtyřech letech Trumpovy vlády, dodala.

Biden má výrazně větší sympatie nejen mezi unijními činiteli, ale i mezi obyvateli evropských zemí. Podle nedávných průzkumů různých agentur by jej za prezidenta chtělo nejméně 60 procent lidí ve většině členských států. Mezi nejvyšší patří jeho podpora v Německu, Dánsku či Rakousku, na Trumpově místě by jej rády viděly přibližně dvě třetiny Španělů, Francouzů nebo Švédů či nadpoloviční většina Italů.

Větší podporu než Biden má naproti tomu Trump podle jednoho z průzkumů u Poláků, jejichž konzervativní vláda má se současným šéfem Bílého domu na evropské poměry nadstandardní vztahy.

Související

Více souvisejících

Volby USA EU (Evropská unie) Joe Biden Donald Trump Prezident USA Ursula von der Leyenová evropská komise Bílý dům USA

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy