WHO: Třetí vlna zasáhne Evropu počátkem roku 2021, přijde před vakcínou

Ačkoliv celý svět s očekáváním vyhlíží vakcíny proti novému typu koronaviru, zvláštní vyslanec Světové zdravotnické organizace (WHO) David Nabarro tvrdí, že by se Evropa měla připravit na třetí vlnu pandemie. Ta totiž přijde dříve, než bude očkování uvedeno do praxe.

David Nabarro
doporučujeme

Nabarro řekl švýcarskému listu Solothurner Zeitung, že v Evropě pravděpodobně dojde k třetí vlně smrtící pandemie covidu-19 počátkem roku 2021. Má se tak stát dříve, než bude možné zavést vakcínu. Upozornil na to německý deník Deutsche Welle.

Evropa podle něj zaspala a promeškala možnost efektivně zakročit poté, co se povedlo dostat pod kontrolu první vlnu. "Nyní máme druhou vlnu. Pokud nevybudují potřebnou infrastrukturu, začátkem příštího roku budeme mít třetí vlnu," vzkázal evropským státům.

"Na virus je třeba reagovat rychle, rozhodně a energicky. Zvláště na začátku, kdy se virus ještě šíří velmi pomalu v různých komunitách. Pokud bude reakce polovičatá, problém se velmi rychle zvětší," varoval.

Některé evropské země včetně Česka v létě podlehly falešnému pocitu bezpečí, s příchodem podzimu ale začaly počty nakažených prudce stoupat. Země jako Německo, Itálie nebo Francie teď opět evidují až desítky tisíc nakažených denně.

Nabarro v této souvislosti uvedl, že se má Evropa co učit od asijských zemí. Například stodvacetimilionové Japonsko v sobotu zaznamenalo pouze 2 596 nových případů. Jedenapadesátimilionová Jižní Korea ve stejný den ohlásila pouze 386 nových případů a od začátku pandemie má celkem zhruba 31 000 potvrzených případů.

Hlavní problém spatřuje vyslanec WHO v tom, že příliš málo politických činitelů pochopilo, že virus se šíří exponenciálně, ne lineárně. "Exponenciální růst znamená, že počet může vzrůst 8krát za týden, 40krát za dva týdny, 300krát za tři týdny, více než 1000krát za čtyři týdny atd." objasnil.

V praxi jde o matematický pojem, který vyjadřuje, že křivka nestoupá součtem (např. 2+2+2+2), ale násobkem (2x2x2x2). Při reprodukčním číslu (R) 2 by pak 1000 lidí nakazilo 2000 dalších, těch 2000 nově nakažených ale už nakazí 4000 lidí, ti následně nakazí 8000 lidí, kteří nakazí 16 000 dalších. 

Tento postup se často demonstruje na příkladu překládaného papíru. Pokud si vezmeme obyčejný papír o tloušťce 0,01 centimetru a začneme jej překládat, tak při prvním přeložení máme dva listy. Při druhém čtyři listy. Při desátém ale už máme 1024 listů. Při 42. přeložení bude stoh papíru tak velký, že by dosáhl ze Země na Měsíc. Při 50. přeložení by byl dlouhý 120 milionů kilometrů.

Pochopení exponenciálního růstu ale není jediné kritérium, díky kterému některé asijské země pandemii zvládají lépe. Lidé v těchto zemích podle vyslance přijali za své chování, které ztěžuje šíření viru. "Udržují si odstup, nosí masky, izolují se, když jsou nemocní, a myjí si ruce a umývají povrchy," uvedl.

Další výhodu spatřuje v tom, že Asie na rozdíl od některých evropských zemí nerozvolnila opatření příliš brzy. "Je třeba počkat, až počty nakažených klesnou a zůstanou nízké," zmínil. K tomu na řadě míst ale nedošlo a rozvolňovat se začalo s prvním náznakem poklesu počtu případů. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 18:27 Aktualizováno Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama