Wuchanský koronavirus na Slovensku? Prověřují se další tři případy

Slovensko prověřuje další tři případy podezření na výskyt koronaviru, podle premiéra Petera Pellegriniho se ale potvrzení viru u zmíněných pacientů nepředpokládá. Pellegrini to dnes řekl novinářům po zasedání krizového štábu kvůli šíření koronaviru ve světě. Slovenské úřady chystají cvičení s cílem prověřit připravenost záchranných složek na zvládnutí nákazy.

Peter Pellegrini
doporučujeme

"Pravděpodobně ani při jiných třech případech z minulého týdne, u nichž bylo podezření na onemocnění koronavirem, toto onemocnění potvrzeno nebude," řekl Pellegrini, který po prosincové demisi ministryně zdravotnictví vede i toto ministerstvo. Slovenské úřady u jiného pacienta už o víkendu vyloučily nákazu novým typem koronaviru.

Slovensko zatím při testech na koronavirus využívá pomoc zahraničí, vlastní testy hodlá spustit po obdržení příslušných podkladů v příštím týdnu. Úřady také plánují cvičení na bratislavském Štefánikově letišti a na dvou hraničních přechodech s Ukrajinou cvičení na prověření připravenosti zvládnout případný příchod pacientů s podezřením na koronavirus.

Pellegrini varoval před panikou v souvislosti s koronavirem, a to i kvůli očekávané nadcházející chřipkové sezoně. "Není důvod k panice u lidí, kteří v posledních týdnech nevycestovali do postižené oblasti, nesetkali se s někým, kdo byl dlouhodobě pryč, nebo nepřišli do kontaktu s lidmi, kteří navštívili země, kde koronavirus už je," řekl premiér.

Nový typ koronaviru se začal šířit koncem prosince z města Wu-chan, které je správním střediskem čínské provincie Chu-pej. Nemoci způsobené tímto virem v Číně podlehlo na 80 lidí. Slovenské úřady mají informace o 40 Slovácích, kteří pobývají na různých místech Číny, s možností jejich evakuace Bratislava podle Pellegriniho zatím nepočítá.

Potvrzené případy onemocnění hlásí některé asijské země, ale i Spojené státy, Kanada, Austrálie a Francie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama