Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2 nejsou logické, ale populistické. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil šéf úřadu bavorské vlády Florian Herrmann, který vyzýval k opatrnosti i přes příznivý vývoj pandemie nemoci covid-19 v zemi.

Záměr zcela zrušit roušky v exteriéru mezitím oznámilo Meklenbursko-Přední Pomořansko. Ve vnitřních prostorách a v prostředcích hromadné dopravy chce z respirátorů na běžné zdravotnické roušky ještě tento týden přejít Sasko-Anhaltsko.

Německo podle Institutu Roberta Kocha (RKI) hlásí k dnešku v sedmidenním průměru 15,5 případu na 100.000 obyvatel. Několik okresů vykazuje i čistou nulu. Takto příznivý vývoj staví politiky pod tlak, aby rozvolňování uspíšili. Po postupném rušení roušek nevolá jen Alternativa pro Německo (AfD), která požadovala tuto povinnost odvolat i na vrcholu pandemie, ale také liberálové (FDP), mnozí sociální demokraté (SPD) či zástupci konzervativní unie CDU/CSU. Podporu takový postup má i u ministra zdravotnictví Jense Spahna.

"Při klesajícím sedmidenním průměru bychom měli postupovat po krocích, nejdříve bychom odložili roušky venku," řekl Spahn v pondělním rozhovoru s médii skupiny Funke. "V regionech s velmi nízkým průměrem infikovaných a vysokou mírou proočkovanosti můžeme postupně (odkládat roušky) i uvnitř," dodal.

Řada německých spolkových zemí díky vysoké míře autonomie již začala jednat. Berlín dnes rozhodl, že na venkovních místech nebude vyžadovat roušky, pokud bude možné zachovat vzájemný odstup. Roušky nebudou třeba ani ve venkovních areálech obou berlínských zoologických zahrad. Naopak nezbytnost respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě na území Berlína zůstává zachována.

V Meklenbursku-Předním Pomořansku nebudou rovněž povinné roušky v exteriéru, jak oznámila tamní premiérka Manuela Schwesigová. Sasko-Anhaltsko plánuje další rozvolnění ještě tento týden, jeho klíčovou součástí bude v interiérech a hromadné dopravě přechod od respirátorů ke zdravotnickým rouškám.

Výrazně opatrnější zůstává Bavorsko, které další výraznější rozvolnění na dnešním zasedání zemské vlády neschválilo. "Není to alarmismus nebo vytváření paniky," řekl Herrmann s tím, že důležité je postupovat po krocích a ve shodě s odborníky. To se podle něj týká i roušek. "Nechceme udělat chybu a zbavit se roušek jako nepotřebných," uvedl. Poznamenal také, že nechápe, proč někteří politici žádají odložit respirátory.

"Nelze přece nyní říkat, že už nechci žádné FFP2 respirátory. To není logické, ale populistické," řekl Herrmann. Částečného ústupku se ale přece jen dočkali bavorští školáci, kteří sice stále musí mít roušky při vyučování, ale na školním dvoře je mohou odložit.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy