Z bývalého Checkpointu Charlie v Berlíně zmizeli muži v kostýmech vojáků USA

Krátce před třicátým výročím pádu berlínské zdi německé hlavní město zakázalo jednu z turistických atrakcí, která rozdělení metropole připomínala. Jedno z bývalých kontrolních stanovišť, takzvaný Checkpoint Charlie, už nebudou smět "střežit" muži v uniformách amerických vojáků. Za společné fotografie totiž od turistů požadovali peníze - podle berlínské radnice často velmi nevybíravě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Berlínská zeď
doporučujeme

"Provozovateli jsme sdělili, že s okamžitou platností přestáváme atrakci trpět," uvedla radnice berlínské části Friedrichshain-Kreuzberg, na jejímž území se Checkpoint Charlie nachází. K zákazu městská část přistoupila kvůli stížnostem turistů i místních. Muži převlečení za americké vojáky totiž na návštěvníky německého hlavního města nevybíravě naléhali, aby jim za společnou fotografii u kontrolního stanoviště zaplatili.

Podle bulvárního listu Bild, který o konci jedné z nejznámějších berlínských turistických atrakcí informoval, žádali falešní vojáci za jednu fotografii čtyři eura. Denně si tak mohli přijít na 1500 až 5000 eur (zhruba 38.000 až 128.000 Kč). "Vojáci" navíc nabízeli orazítkované papíry připomínající víza, za které turisté rovněž platili.

Ředitel společnosti, pro kterou zhruba desítka mužů v amerických uniformách na někdejším kontrolním stanovišti pracovala, listu Bild řekl, že kvůli zákazu z radnice musel už propustit šest zaměstnanců. Na místo se ale chce Tom Luszeit pokusit vrátit.

Německá demokratická republika (NDR) začala 13. srpna 1961 oddělovat západní Berlín ostnatým drátem a budovat berlínskou zeď, aby zabránila svým občanům v útěku přes propustnou hranici do druhé části města. O měsíc později americká armáda postavila Checkpoint Charlie, aby umožnila vojákům a diplomatům pohyb mezi oběma částmi Berlína.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama