Setkání s otcem po třech letech: Z Íránu se vrátila malá dcera vězněné Britky

Do Británie se po více než třech letech vrátila dcera Britky s íránským pasem Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové, která si ve věznici v Teheránu odpykává trest za spiknutí proti íránskému režimu. Informoval o tom server televize Sky News. Pětiletá dívka v Íránu bydlela s prarodiči a ve Spojeném království, kde žije její otec, po rozhodnutí rodičů nastoupí do školy.

Přidejte svůj názor

Velká Británie
doporučujeme

Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová byla zaměstnankyní charitativní součásti nadace Thomson Reuters a byla zatčena v dubnu 2016, když do Íránu přijela za příbuznými. Její dceři byly v té době dva roky.

Gabriella Zaghariová-Ratcliffeová svou matku občas navštěvovala ve vězení, když to íránské úřady dovolily. Manžel Zaghariové-Ratcliffeové Richard zatím vedl kampaň za propuštění své manželky, která veškerá obvinění odmítá.

"Gabriella za námi přijela pozdě v noci. Je si trochu nejistá, protože se setkala s těmi, které dosud znala jen z telefonu," uvedl Richard Ratcliffe. "Teď tu klidně spí vedle mě a já se jen dívám," dodal. Vyjádřil vděk britské ambasádě a íránskému ministerstvu zahraničí, že pomohly odstranit poslední překážky k návratu jeho dcery.

Sky News připomíná, že dívka strávila v Íránu 1300 dní, žila v íránské domácnosti a nemluví už skoro anglicky. Roky byla oddělená od svého otce a teď naopak přestane vídat svou matku. "Richard a Nazanin učinili rozhodnutí, které by nikdo neměl dělat," řekla poslankyně Tulip Siddiqová, v jejímž volebním obvodu otec žije. Írán podle ní musí přestat s diplomacií s využíváním zajatců a Zaghariovou-Ratcliffeovou osvobodit.

V nechvalně známé věznici Elvín, kde je žena zavřená, jsou podle propuštěných trestanců političtí vězni mučeni. Její zdravotní stav se zhoršil. Zaghariová-Ratcliffeová i její manžel drželi v červnu dva týdny hladovku. Veškeré diplomatické snahy o propuštění Zaghariové-Ratcliffeové byly dosud neúspěšné.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aféra Gorila opět straší Slovensko, unikla skandální nahrávka o korupci

14.10.2019 12:19 Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka se spolu s dalšími dvěma osobami pokusil…

Polská vládnoucí strana PiS převálcovala konkurenci, v sejmu budou i…

14.10.2019 12:00 Aktualizováno Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí…

Španělský soud přísně potrestal katalánské politiky. Barbarství, soptí…

14.10.2019 11:54 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud dnes vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní…

Razie po teroru v Paříži: Policie zatkla pět lidí včetně kontroverzního…

14.10.2019 10:47 Policie dnes u Paříže zadržela pět lidí z okolí pachatele útoku nožem na policejní prefektuře ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama