Z katedrály Notre-Dame začalo mizet poškozené lešení, práce potrvají tři měsíce

Dělníci dnes v pařížské katedrále Notre-Dame začali rozebírat lešení poškozené při loňském ničivém požáru. Při nesnadné práci, která potrvá zhruba tři měsíce, budou muset snést z prostoru pod bývalou střechou chrámu na 200 tun žárem zdeformovaného kovu, uvedla agentura AFP.

Požár katedrály Notre-Dame
doporučujeme

Notre-Dame začal hořet loni 15. dubna večer. Než hasiči katedrálu následujícího dne nad ránem uhasili, zničil oheň střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století nad křížením chrámových lodí. Podle úřadů nebyla stavba daleko od úplného zhroucení. Oheň zřejmě způsobil elektrický zkrat nebo špatně uhašený cigaretový nedopalek. Podle vyšetřovatelů budovu nikdo nezapálil úmyslně.

Impozantní věž z lešení byla v katedrále vztyčena kvůli opravě špičaté střešní věžičky, která byla byla zničena při následném požáru. Kovové lešení neštěstí přestálo, jeho stabilita byla nicméně narušena, informuje AFP.

Dva týmy po pěti dělnících se budou střídavě spouštět na lanech do změti pokrouceného lešení tvořeného 40.000 součástkami. Pomocí pil budou postupně odřezávat jednotlivé kovové trubky, které se v obrovském žáru připekly k sobě. Odříznuté kusy pak budou postupně vyzvedávány jeřábem.

Katedrála je nadále uzavřená a opravy potrvají několik let. Kromě poškozeného lešení představuje komplikace také uvolnění několika desítek tun olova, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Koncem května bylo u příležitosti svatodušních svátků zpřístupněno prostranství před chrámem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, Česko chybí

08.07.2020 21:17 Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké…

Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

08.07.2020 21:11 Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy