Z rouškové povinnosti v Paříži budou vyňati cyklisté či děti

Z povinnosti nosit roušku v Paříži budou vyňati cyklisté, běžci a další lidé provozující venku pohybové aktivity. Roušku nemusí mít ani děti mladší 11 let.

Francie, Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Upřesnila to dnes podle listu Le Parisien pařížská policejní prefektura. Francouzský premiér Jean Castex už ve čtvrtek oznámil, že nošení roušek bude kvůli šíření koronaviru povinné v celé Paříži, ale podrobnosti se veřejnost dověděla až dnes.

Opatření vstupují v platnost dnes a vztahují se na samotnou Paříž a její nejbližší okolí, tedy tři sousední departementy Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis a Val-de-Marne. Dohromady se tak týkají zhruba sedmi milionů lidí. Výjimky ze všeobecného nošení roušek požadovala pařížská radnice.

Místostarostka Paříže Anne Souyrisová rozhlasové stanici France Info řekla, že ve francouzském hlavním městě nebude možné si sundat roušku ani v případě, kdy si člověk bude chtít zapálit nebo sníst sendvič. Nadále ale bude povoleno "udělat si piknik v parku". Roušku však bude nutné znovu okamžitě nasadit, "jakmile člověk vstane".

Pařížská policie ujistila, že její příslušníci budou před udělováním pokut na přestupky nejdříve slovně upozorňovat, protože mnozí lidé jsou změnami pravidel zmateni. Například chodci nebo lidé na skútrech a motocyklech roušky mít musí, zatímco řidiči automobilů nikoli.

Policie rovněž varovala, že podnikům, jejichž zákazníci nebudou nařízení respektovat, bude hrozit uzavření. Pařížská starostka Anne Hidalgová prostřednictvím twitteru slíbila středoškolákům, že budou mít k dispozici omyvatelné roušky, jakmile se 1. září vrátí do škol.

V Paříži se roušky dosud musely nosit jen na některých rušných ulicích a náměstích a na některých místech hojně navštěvovaných turisty. Na seznamu byl například pahorek Montmartre či nábřeží Seiny.

Francouzské úřady naposledy zaznamenaly více než 6000 nově infikovaných covidem-19, což je nejvyšší denní bilance od března a současně druhá nejvyšší za celou dobu epidemie v zemi.

Už v úterý oznámil prefekt jihofrancouzského regionu Provence-Alpes-Côte-d'Azur, že se roušky budou povinně nosit v Marseille. Restaurace a bary budou nově muset v přístavním městě a jeho okolí zavřít už hodinu před půlnocí. Počet nakažených v Paříži i druhém největším francouzském městě opět překročil kritickou hranici 50 osob na 100.000.

Castex ve čtvrtek nevyloučil, že by se povinnost zakrývat si na veřejnosti nos a ústa mohla rozšířit i na další velká města. Vláda podle premiéra doufá, že se na podzim vyhne celostátní karanténě, kterou zavedla v březnu, vyloučit se to ale nedá.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes znovu upozornil, že země se musí zbavit závislosti na asijských výrobcích mnoha produktů, včetně farmaceutických a zdravotních roušek. Vláda podle něj chce podpořit firmy k přesouvání výroby do Francie. Na postkoronavirový plán obnovy, jehož cílem má být podpora inovací a průmyslové relokace, hodlá vláda uvolnit 15 miliard eur, slíbil dnes Macron při návštěvě farmaceutické firmy Seqens ve městě Villeneuve-la-Garenne nedaleko Paříže.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama