Za lidi. Strana exprezidenta Kisky byla zaregistrována. Dostane se do parlamentu?

Slovenské ministerstvo vnitra dnes zaregistrovalo novou politickou stranu Za lidi, jejíž založení dříve v tomto roce ohlásil bývalý slovenský prezident Andrej Kiska. Strana o tom dnes informovala ČTK, její registrace vyplývá i z elektronického seznamu politických stran.

Andrej Kiska, slovenský exprezident
doporučujeme

Půl roku před plánovanými parlamentními volbami se preference Kiskovy strany pohybují těsně nad hranicí pěti procent, jejíž zdolání je podmínkou pro získání křesel ve sněmovně.

"Chobotnice, která zde vládne, musí skončit. Lidé už mají plné zuby rozkrádání státu, korupce, nefungujícího zdravotnictví nebo nekvalitního školství. Řešení těchto problémů máme v programu, který zanedlouho představíme," uvedl exprezident Andrej Kiska, kterému pětiletý mandát v úřadu hlavy státu skončil v polovině června a který se během prezidentské funkce opakovaně dostával do sporu se šéfem nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robertem Ficem.

Pro vznik politické strany je na Slovensku potřebná podpora nejméně 10.000 obyvatel, strana Za lidi získala podpisy 16.000 občanů. Ustavující sněm plánuje na konec září.

Kiska do chystaného týmu získal kromě jiných známé představitele samosprávy, dále spoluorganizátora loňských mohutných protivládních protestů Juraje Šeligu či jednu z hlavních tváří poslaneckého klubu opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Veroniku Remišovou.

V srpnovém průzkumu veřejného mínění agentury Focus popularita strany Za lidi dosáhla 5,5 procenta. Stávající tříčlenná koalice by podle sondáže už většinu ve sněmovně nezískala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v Německu: Počet nově nakažených je nejvyšší od května

07.08.2020 10:56 V Německu se za poslední den koronavirem nakazilo 1147 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od 7.…

Slovinsko opět zavádí pro Čechy povinnou karanténu, tranzit je možný

07.08.2020 08:48 Slovinsko v noci znovu zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy…

Německo zavede povinné testy pro navrátilce z rizikových zemí, přibylo…

06.08.2020 22:46 Aktualizováno Německo zavede od soboty povinné testy na koronavirus pro lidi vracející se z rizikových oblastí.…

Ozbrojenec držel ve francouzské bance rukojmí, nakonec se vzdal

06.08.2020 21:48 Ozbrojený muž, který dnes odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama