Zabili mu rodinu, spravedlnosti se nedočká? Nizozemí odmítlo žalobu na Bennyho Gance

Nizozemský soud se dnes odmítl zabývat žalobou, kterou podal Nizozemec palestinského původu na někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády a nyní významného izraelského politika Bennyho Gance. Haagský soud došel k závěru, že k projednání žaloby není příslušný, informovala agentura Reuters. Ismail Ziada na Gance žaloval kvůli smrti šesti členů své rodiny při bombardování Pásma Gazy v roce 2014.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Benny Ganc
doporučujeme

Ziada chtěl podle agentury Reuters využít principu takzvané univerzální jurisdikce, na jehož základě soudy soudí lidi podezřelé ze závažných trestných činů bez ohledu na to, kde se staly. K takovým činům patří například válečné zločiny nebo mučení.

Po Gancovi, který v čele strany Modrá a bílá těsně zvítězil v zářijových parlamentních volbách, nizozemský občan Ziada požadoval 600.000 eur (15,1 milionu Kč) za smrt matky, tří bratrů, švagrové a synovce. Všichni zemřeli při bombardování domu v uprchlickém táboře Búrajdž izraelskými silami, kterým v letech 2011 až 2015 velel právě Ganc.

"Nizozemský soud není v případu tohoto žalobce způsobilý rozhodnout," uvedla ale nyní soudkyně Larisa Alwinová. Ziada totiž Gance a také bývalého velitele izraelského letectva Amira Ešela zažaloval v občanskoprávním sporu. Podle Alwinové je však možné princip univerzální jurisdikce uplatnit na trestní odpovědnost jedince, nikoli v občanskoprávním sporu. Ganc i Ešel navíc požívají takzvanou funkční imunitu, která chrání před stíháním představitele cizích států.

Soudkyně se tak ztotožnila s názorem Gancova obhájce, podle kterého může Ziada žalobu podat u izraelských soudů. To Ziada označil už dříve za směšné. Dnes řekl, že mu nizozemský soud svým rozhodnutím upřel právo na spravedlivý proces. "Jsem nizozemský občan, který se stal obětí hrozného zločinu a nizozemský soud mi říká, že nemám právo na spravedlnost," řekl.

Příbytek Ziadaovy rodiny se stal terčem bombardování za sedmitýdenního konfliktu, při kterém podle palestinských zdravotnických úřadů zemřelo okolo 2200 Palestinců, většinou civilistů. Na izraelské straně tehdy zahynulo 67 vojáků a šest civilistů.

Ganc by měl být hlavním rivalem premiéra Benjamina Netanjahua i v příštích parlamentních volbách v Izraeli, které budou 2. března. Za méně než rok půjde už o třetí předčasné volby.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exploze v prešovském paneláku: Obviněno pět lidí, hrozí jim doživotí

22.02.2020 20:42 V souvislosti s prosincovou explozí plynu v obytném domě v Prešově na východě Slovenska, která si…

Nemoc Covid-19 se nedaří zastavit. Čína hlásí 2345 obětí, zemřeli první…

22.02.2020 19:57 Na nákazu novým typem koronaviru zemřeli první dva Evropané, jde o staršího muže a ženu ze severu…

EU se dál tříští? Summit o rozpočtu odhalil hluboké rozpory, upozorňuje…

22.02.2020 19:13 Aktualizováno Mělo jít o velké evropské setkání a obnovu evropského projektu po brexitu, o novou mobilizaci a…

Google zablokoval některé volební spoty Směru-SD, šířily nenávist

22.02.2020 18:11 Aktualizováno Internetová společnost Google zablokovala asi tři desítky předvolebních reklam slovenské vládní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama