Začal proces v případu vraždy Lübckeho. Zájem enormní, novináři před soudem nocovali

U soudu ve Frankfurtu nad Mohanem dnes začal za velkého zájmu médií a přísných bezpečnostních opatření proces s pravicovým radikálem obžalovaným z vraždy regionálního politika Waltera Lübckeho, který byl členem německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Na lavici obžalovaných usedl také údajný komplic. Proces by měl trvat nejméně do konce října.

Walter Lübcke
doporučujeme

Podle agentury DPA je o proces velký zájem. Už několik hodin před jeho dopoledním zahájením se před vrchním zemským soudem ve Frankfurtu tvořily dlouhé fronty. První zástupci médií se do řady postavili už v pondělí večer. Vražda politika, která má pravicově extremistický kontext, je v Německu něčím ojedinělým.

Šestačtřicetiletý Stephan Ernst je v procesu hlavním obžalovaným. Čelí obvinění, že v noci z 1. na 2. června 2019 na terase domu u Kasselu ve spolkové zemi Hesensku zastřelil přednostu okresního úřadu Lübckeho. Před soudem stanul i možný komplic, 44letý Markus H. Žalobci předpokládají, že čin byl spáchán s pravicově extremistickým motivem.

Proces se dnes rozjížděl pomalu, neboť obhájci podle DPA vznesli několik požadavků. Obhájci Stephana Ernsta už krátce po zahájení přelíčení navrhli odklad jednání a kromě toho si stěžovali na údajnou podjatost předsedajícího soudce. Žádost o odročení obhájce Frank Hannig zdůvodnil tím, že podle jeho slov není zajištěna ochrana zdraví kvůli současné pandemii a zároveň je silně omezen přístup veřejnosti.

Později vznesli několik návrhů také obhájci spoluobžalovaného Markuse H. Obhájkyně Nicole Schneidersová požadovala odročení nebo přerušení procesu na několik týdnů. Zdůvodnila to mimo jiné tím, že během krátké doby před zahájením procesu nebylo možné přečíst všechny spisy. Další obhájce Björn Clemens žádal rovnou zastavení řízení proti svému klientovi. Ani několik hodin po začátku stání tak nebylo možné začít se čtením obžalovacího spisu.

Vražda loni vyvolala v Německu zděšení. Lübcke veřejně podpořil kancléřku Angelu Merkelovou v jejím rozhodnutí z roku 2015 přijmout statisíce uprchlíků.

Ernst je podezřelý i z pobodání a vážného poranění iráckého uprchlíka v hesenském Lohfeldenu v lednu 2016. Muž je obžalován z vraždy, pokusu o vraždu, vážné ublížení na těle a z porušení zákona o držení střelných zbraní, jejichž poměrně velký arsenál obžalovaný vlastnil. Markus H. je obžalován z napomáhání k vraždě a porušení zákona o střelných zbraních.

Kvůli koronavirové pandemii u soudu platí pravidla rozestupů, a soud tak umožnil stání přihlížet jen omezenému počtu lidí. Soud z bezpečnostních důvodů odmítl zasedat ve větší síni mimo soudní budovu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí, několik z nich se pokusilo o…

04.07.2020 22:00 Aktualizováno Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž…

Tygřice v curyšské zoo zabila ošetřovatelku

04.07.2020 21:54 Tygřice v curyšské zoologické zahradě dnes zabila jednu z ošetřovatelek. Informovala o tom zoo.

Pravicová opozice v Itálii vyšla do ulic. Demonstrovala za předčasné volby

04.07.2020 16:53 Představitelé italské pravicové opozice včetně lídra krajně pravicové strany Liga Mattea Salviniho…

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy