Začal summit EU, očekává se pře o klimatickou neutralitu

Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie zahájili v Bruselu summit, na němž je čeká dlouhá debata o klimatických závazcích. Velká většina státníků je připravena podpořit příslib, že EU do poloviny století dosáhne takzvané klimatické neutrality. Premiéři Česka, Polska a Maďarska však chtějí své podpisy připojit pouze tehdy, když nebude mít transformace zásadní negativní dopady na jejich hospodářství.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

Nový předseda Evropské rady Charles Michel chce vůdce 27 zemí bez Británie přesvědčit, že přechod k ekologicky odpovědnějšímu hospodářství je pro Evropu šancí k dalšímu ekonomickému růstu. Tři visegrádské státy však namítají, že vyrábějí velkou část energie z fosilních zdrojů a transformace je bude stát víc. Proto chtějí dnes vyjednat co nejkonkrétnější podmínky podpory pro své regiony.

Další sporný bod se týká jaderné energie. Navržené závěry summitu zmiňují, že každá země o svém energetickém mixu rozhodne sama.

Český premiér Andrej Babiš a jeho maďarský kolega Viktor Orbán však před jednáním hovořili o tom, že chtějí konkrétní zmínku, která by umožnila podporu jaderné energie. Proti se staví Rakousko či Lucembursko. Právě složitá dohoda na tomto bodě bude podle diplomatů zásadní pro úspěch dnešního jednání.

Visegrádské země již uhlíkovou neutralitu zablokovaly na červnovém summitu, nyní je však tlak na její schválení výrazně větší i vzhledem k vrcholícímu klimatickému summitu v Madridu. Lídrům to před jednáním dalo najevo několik desítek aktivistů Greenpeace, kteří vylezli na budovu Evropské rady a vyvěsili tam transparent varující před klimatickou katastrofou.

Po jednání o klimatu se prezidenti a premiéři sejdou k pracovní večeři, na níž budou debatovat o víceletém rozpočtu EU. Unijní lídři by měli přednést své názory na návrh připravený finským předsednictvím a pověřit Michela, aby vedl v příštích měsících další vyjednávání.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda Kuciaka: Doznání Marčeka mění situaci, proces se zřejmě rozdělí

22.01.2020 13:05 Aktualizováno Slovenský soud v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky patrně rozdělí proces na dvě…

Itálie na prahu další politické krize? S vládou to vypadá zle, krajní…

22.01.2020 12:23 Italský ministr zahraničí Luigi di Maio dnes pravděpodobně oznámí rezignaci na funkci šéfa vládní…

Řecko bude mít poprvé prezidentku. Sakellaropulosová získala drtivou…

22.01.2020 11:56 Řecký parlament dnes zvolil novou prezidentkou země soudkyni Katerinu Sakellaropulosovou (63).…

Stávka ve Francii je stále radikálnější. Největší hydroelektrárna…

22.01.2020 11:06 Stávkující zaměstnanci v úterý dočasně přerušili provoz největší francouzské hydroelektrárny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama