Začal summit EU. Politici řeší Bělorusko a krizi ve východním Středomoří

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odpoledne v Bruselu zahájili vrcholnou schůzku, na níž se pokusí sjednotit rozdílné pohledy svých států na vztahy s Tureckem a na další zahraničněpolitická témata.

Charles Michel
doporučujeme

Předseda Evropské rady Charles Michel krátce před začátkem summitu prohlásil, že evropský blok hodlá usilovat o stabilitu ve východním Středomoří a chce se postavit za své členy Řecko a Kypr. Ostrovní stát přitom blokuje přijetí sankcí vůči běloruskému režimu a svůj souhlas podmiňuje podporou tvrdšího přístupu vůči Turecku, což je krok, se kterým řada unijních zemí váhá.

"Chceme více stability a předvídatelnosti. Zcela solidárně stojíme za Řeckem a Kyprem," řekl při příchodu na dnešní jednání Michel, který unijním summitům předsedá. Naznačil tím, že se bude snažit lídry EU přimět k větší podpoře středomořských členů společenství. Schválení přímých postihů vůči Turecku se však podle diplomatů čekat nedá.

Nikósie požaduje potrestání lidí a společností odpovědných za průzkumnou tureckou těžbu u kyperského pobřeží, což však odmítá řada unijních států včetně předsednického Německa.

"Chci zdůraznit, že naše vztahy s Tureckem jsou přirozeně velmi složité a že přes všechny komplikace je ve velkém zájmu Evropské unie rozvíjet skutečně konstruktivní vztahy," prohlásila krátce před jednáním německá kancléřka Angela Merkelová.

Její země spolu s některými dalšími státy včetně Česka chce předejít zhoršení vztahů s partnerem v NATO, který v rámci migrační dohody pomáhá brzdit příliv běženců do Evropy. K dialogu EU s Ankarou krátce před summitem vyzývali i někteří turečtí vládní politici.

Zatímco řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dal před summitem najevo vůli vyzvat Ankaru k dialogu, kyperský prezident Nikos Anastasiadis naznačil, že nehodlá ustoupit od tvrdšího požadavku.

"Očekávám, že Evropská rada zaujme výrazný a rozhodný postoj, který ukončí diplomacii válečných lodí," napsal Anastasiadis před jednáním na twitteru v narážce na vojenské patroly ve Středomoří.

Lídři zejména pobaltských států naproti tomu před začátkem vrcholné schůzky vyzývali k tomu, aby summit schválil sankce proti běloruským představitelům, na nichž se státy s výjimkou Kypru shodly již před měsícem. Pokud se však nepodaří státníkům zlomit kyperské veto příslibem tvrdšího postoje k Turecku, patrně se shodnou pouze na výzvě k ukončení násilností vůči běloruským demonstrantům a k uspořádání nových voleb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva tisíce lidí v Berlíně demonstrovaly proti koronavirovým opatřením

25.10.2020 19:53 Aktualizováno Zhruba dva tisíce lidí se dnes sešly v centru Berlína na demonstraci proti opatřením, která přijala…

Koronavirus se dál šíří Evropou, řada zemí hlásí nové rekordy

25.10.2020 18:35 V Evropě výrazně přibývá lidí nakažených novým koronavirem. Nejvyšší denní přírůstky od začátku…

Španělsko schválilo nouzový stav a zákaz nočního vycházení

25.10.2020 17:03 Španělská vláda dnes na mimořádné schůzi schválila kvůli dalšímu nárůstu počtu případů nákazy novým…

Italové protestovali proti opatřením, ta se dále zpřísní

25.10.2020 16:31 V Římě se v noci na dnešek střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Protestující v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama