Záchranný balík EU? Podle Orbána je zvrácený, Poláci ho naopak uvítali

Za absurdní a zvrácený považuje konzervativní maďarský premiér Viktor Orbán záměr Evropské komise, která chce v rámci obnovy evropských ekonomik poskytnout členským zemím unie 750 miliard eur (přes dvacet bilionů korun). Orbán dnes v rozhovoru pro maďarský rozhlas řekl, že plán komise by znamenal financování bohatých z peněz chudých. Představitelé Polska, kterému má z balíku připadnout třetí největší suma, jsou naopak spokojeni.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

"Nový systém rozdělení, jaký nám představili, je absurdním a zvráceným řešením, protože dává více peněz bohatým než chudým," cituje Orbána server Politico. "Vyplácet bohaté z peněz chudých není, myslím si, velmi dobrý nápad," uvedl také.

Evropská komise navrhuje, že 750 miliard rozdělí mezi členské země ve formě grantů a úvěrů. Největšími příjemci mají být Itálie a Španělsko, tedy země nejpostiženější pandemií covidu-19 jak ze zdravotního, tak ekonomického hlediska. Připadnout jim má 313 miliard eur přímých plateb a úvěrů, což je více než třetina celkového objemu pomoci. Třetí největší částku, 63,8 miliardy eur, má dostat Polsko.

Polský premiér Mateusz Morawiecki při čtvrtečním briefingu s prezidentem Andrzejem Dudou plán komise označil za "velký finanční impuls, který Evropě, a především Polsku, přinese takovou perspektivu hospodářského růstu, jakou jsme dosud neviděli". Televize TVN24 na svých internetových stránkách připomíná, že ještě koncem března Morawiecki, politik za euroskeptickou stranu Právo a spravedlnost, v polském parlamentu Evropskou unii v souvislosti s krizí kolem koronaviru kritizoval za to, že "nedala ještě ani cent", a proto jsou v těžkých dobách "nejdůležitější národní státy".

Česko má z unijního fondu obnovy dostat téměř 20 miliard eur, Maďarsko bude mít nárok na 15 miliard eur. Také český premiér Andrej Babiš má k navrhovanému rozdělení peněz výhrady a ve čtvrtek uvedl, že bude usilovat o dosavadní podíl toku unijních peněz do slabších ekonomik mladších členských zemí. Pro nastartování růstu sedmadvacítky jsou podle něho klíčové investice a nezpomalené tempo sbližování.

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis dnes v polském listu Rzeczpospolita připomněl, že poskytnutí unijních peněz bude podmíněno dodržováním principů demokracie a právního státu v jednotlivých členských zemích. "Tady není nic nového, toho se držíme," zdůraznil.

Brusel národní konzervativce, vládnoucí jak v Budapešti, tak ve Varšavě, dlouhodobě kritizuje kvůli porušování principů platných v demokratickém státu. Evropská komise v současnosti s oběma zeměmi vede řízení kvůli porušování společných hodnot.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Interpol varuje před falešnými vakcínami zločineckých sítí

02.12.2020 12:54 Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru SARS-CoV2,…

Kauza Kuciak: Slovenský nejvyšší soud zpřísnil vrahovi novináře trest

02.12.2020 12:38 Aktualizováno Slovenský nejvyšší soud dnes zpřísnil trest vrahovi novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny…

Itálie představila očkovací plán, vakcínu proti covidu přednostně dostanou…

02.12.2020 12:35 Itálie se chystá zahájit očkování proti covidu-19 v lednu, poskytované bude zdarma a přednost budou…

Francie zavede kontroly na hranicích u lyžařských středisek

02.12.2020 10:51 Aktualizováno Francie zavede náhodné kontroly na hranicích, které jsou v blízkosti lyžařských středisek v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama