Zádrhel na cestě do Sněmovny lordů. "Mr. Order" Bercow čelí obvinění ze šikany

Bývalý předseda Dolní sněmovny britského parlamentu John Bercow, jemuž se pro jeho známé hromování při řízení schůze v médiích přezdívá Mr. Order (Pan Pořádek), čelí novým obviněním, že v minulosti šikanoval a ponižoval svoje podřízené. Bercow, který odstoupil z funkce na konci loňského října, to popírá.

Podle britského listu The Times by však mohla být aféra pro bývalého předsedu zásadní překážkou při snaze o zisk doživotního mandátu ve Sněmovně lordů.

Stížnost na Bercowa podal lord Robert Lisvane, který byl mezi lety 2011 až 2014 nejvyšším nevoleným funkcionářem Dolní sněmovny. Přesný obsah jeho stížnosti není známý, podle listu The Times jsou v ní však popisovány incidenty, při nichž Bercow šikanoval a sprostě slovně napadal zaměstnance parlamentu.

"Za pět let, co jsme spolu pracovali, měl lord Lisvane dostatek příležitostí obvinit mě ze šikanování. Nikdy to však neučinil," uvedl dnes v prohlášení Bercow. "Načasování tohoto kroku je zvláštní," pokračoval bývalý předseda.

Bercow se po svém odstoupení stal po 230 letech britského parlamentarismu prvním předsedou Dolní sněmovny, který nebyl hned po své rezignaci automaticky jmenován doživotním členem nevolené horní komory parlamentu. Podle řady pozorovatelů nebyl do Sněmovny lordů nominován premiérem Borisem Johnsonem z toho důvodu, že při loňském projednávání brexitové dohody z dílny vládních konzervativců o ní dvakrát odmítl nechat hlasovat z procedurálních důvodů. Někteří ho následně obviňovali ze zaujatosti.

Bercowa do Sněmovny lordů nakonec poměrně netradičně navrhl šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn. Johnsonův mluvčí však před několika dny naznačil, že by se konzervativci mohli pokusit jeho nominaci narušit s odvoláním na "dlouhotrvající zvyklost", že lídři do horní komory navrhují pouze členy svých vlastních stran. Bercow byl přitom před nástupem do předsednického křesla poslancem za Konzervativní stranu.

Že by mohla být nová obvinění překážkou pro Bercowův vstup do Sněmovny lordů již naznačila ministryně pro obchod, energie a průmysl Andrea Leadsomová, která vyzvala, aby byla stížnosti věnovaná patřičná pozornost. O incidentu byl také informován příslušný výbor Sněmovny lordů, který rozhoduje, zda by minulé jednání kandidátů nemohlo poškodit pověst komory.

Bercow již v minulosti čelil několika stížnostem bývalých zaměstnanců, ke kterým se údajně v práci choval nevhodně a šikanoval je. Bývalý předseda vždy všechna obvinění odmítal jako nepodložená. Lord Lisvane je zatím nejvýše postaveným představitelem, který Bercowovo chování oficiálně napadl.

Související

John Bercow

„Speaker“ dolní sněmovny britského parlamentu Bercow promluvil o brexitu

Předseda dolní sněmovny parlamentu Spojeného království, také označovaný jako „speaker“ (mluvčí), před několika dny ve své funkci po deseti letech skončil. O svém rozhodnutí odstoupit z tohoto postu informoval na půdě dolní komory přibližně před dvěma měsíci. Nyní, jelikož už Bercow není předsedou dolní sněmovny, který má být ve své funkci především nestranný, může otevřeně promluvit o tom, co si myslí o brexitu. Pro britská média bývalý předseda dnes uvedl, že brexit nepovažuje za šťastný okamžik britských dějin.

Více souvisejících

John Bercow Parlament Velké Británie Velká Británie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy