Zákaz vycházení na Slovensku přes den zůstane jen ve dvou okresech

Zákaz vycházení s výjimkami bude na Slovensku přes den vzhledem k zlepšující se epidemické situaci platit od příštího týdne již jen ve dvou okresech, které leží u hranic s Českem. Vyplývá to z dnešního oznámení hlavního hygienika Slovenska Jána Mikase. Nadále na celém Slovensku platí výrazné omezení volného pohybu večer a částečně v noci, opatření by vláda měla přehodnotit příští týden. Úřady částečně zmírní pravidla karantény při kontaktu s infikovaným.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Ze 79 slovenských okresů zůstane zákaz vycházení přes den pouze v okresech Myjava a Povážská Bystrica. Opatření ale obsahuje vícero výjimek, lidé tak například mohou cestovat do práce, na nákupy či do školy. V celé zemi nadále platí zákaz vycházení mezi 21:00 až 01:00.

Slovenská vláda by měla zmíněné omezení volného pohybu přehodnotit na svém jednání příští týden, byť se očekávalo, že tak učiní už uplynou středu. Podle dostupných informací ale ministr zdravotnictví a epidemiologové požadovali, aby zákaz vycházení i shromažďování zůstaly v platnosti ještě alespoň jeden týden.

Nově na Slovensku nebudou muset lidé očkovaní proti covidu-19 nastoupit do karantény, pokud přijdou do kontaktu s infikovaným koronavirem a pokud nemají žádné příznaky nákazy.

Epidemická situace na Slovensku se zlepšuje zhruba od poloviny března a země v dubnu postupně začala odbourávat karanténní omezení. Uvolňování je ale pomalejší, než předpokládá národní protiepidemický systém, jehož parametry kabinet plánuje upravit. Již v dubnu mohly v zemi otevřít například všechny prodejny i ubytovací zařízení.

S potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění bylo ve čtvrtek hospitalizováno ve slovenských nemocnicích 1117 pacientů, tedy nejmenší počet od konce loňského října. Vývoj počtu zmíněných hospitalizací je podle protiepidemického systému hlavním ukazatelem pro změnu karanténních opatření.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama