Žalobci tvrdí, že katalánské separatisty podporovalo Rusko

Rusko bylo připraveno poslat až 10.000 svých vojáků do Katalánska v případě, že by se tento region v roce 2017 odtrhl od Španělska. Tvrdí to žalobci, kteří ve středu nařídili zatčení 21 příznivců katalánské samostatnosti, napsala ve středu agentura AP. Podle obžaloby katalánští separatisté dostali v roce 2017 podporu Ruska v šíření dezinformací.

Mossos d'Esquadra (Katalánská policie)
doporučujeme

O eventuální vojenské podpoře Ruska v případě odtržení Katalánska mluvil podle žalobců Víctor Terradellas, jeden z blízkých spolupracovníků tehdejšího katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Kromě odposlechů žalobci ale neposkytli další důkazy, že nabídka byla podložená a míněna vážně, uvádí agentura AP.

Ruské velvyslanectví podezření přímo nekomentovalo. Na svých sociálních sítích ale zveřejnilo ironický text, podle kterého do Katalánska měla vojáky převést letadla vyrobená během španělské občanské války z let 1936-39 a od té doby čekající v Katalánsku na povel z Moskvy.

Podle vyšetřovatelů příznivci katalánské nezávislosti dojednali podporu Ruska v šíření dezinformací a vedení informační kampaně proti Španělsku. Vyšetřovatelé se zaměřili na aktivity nakladatele a příznivce katalánské nezávislosti Oriola Solera, který v létě roku 2017 navštívil Rusko. V listopadu se pak sešel se zakladatelem platformy Wikileaks Julianem Assangem.

Podle žalobců se separatisté s Ruskem dohodli na kampani, která byla vedena na sociálních sítí, skrze twitterové účty Juliana Assange a Edwarda Snowdena, ruská média jako stanice Sputnik a Russia Today. Kampaň dle žalobců zapadala do "příběhu o tom, že Evropská unie je na pokrají kolapsu", který byl součástí tehdejší ruské propagandy.

Advokát Oriola Solera uvedl, že jeho klient je nevinný a "odsuzuje zneužití justičního aparátu v boji proti hnutí za nezávislost Katalánska". Propuštění zadržených požaduje i bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, který je poslancem Evropského parlamentu a žije v Belgii. Puigdemont označil počínání španělské justice za "rozsáhlé porušování lidských práv".

Ve středu španělská policie zadržela 21 příznivců katalánské nezávislosti, které vyšetřuje z korupce a podpory nepokojů. Většinu zadržených tvoří podnikatelé, kteří sympatizují se stranami, jež chtějí odtržení Katalánska od Španělska. Podle vyšetřovatelů zatčení zneužívali ve prospěch separatistických aktivit prostředky vyčleněné katalánskou samosprávou na podporu sportovních klubů. Vyšetřování chce také objasnit financování aktivit a pobytu expremiéra Puigdemonta v Belgii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama