Zápach, špína, nemoci, deprese. V táboře pro 3000 migrantů jich žije 20 000

Zařízení Moira na ostrově Lesbos bylo původně vybudované pro 2800 migrantů. Nyní jich tam ale přebývá dvacet tisíc. Životní situaci, v níž se nacházejí, popsala České televizi dobrovolnice Hana Pospíšilová.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Uprchlický tábor v Řecku
doporučujeme

Situaci v jednom z řeckých uprchlických táborů popsala Pospíšilová v Událostech, komentářích. Zařízení, ve kterém lékařka působí, bylo původně vybudované pro 2800 lidí, žije jich tam ale 20 000.

Tábor je podle ní v tuto chvíli až neskutečně přeplněný. "Je tam hodně rodin s dětmi a je tam přibližně tisíc dětí bez doprovodu," vysvětlila zoufalou situaci.

Dodala, že naprostá většina těchto nezletilých pochází ze Sýrie nebo Afghánistánu. Jejich život v táboře je ale spíše utrpením.

Migranti přespávají v letních stanech, nemají žádné matrace a často ani deky, jsou nuceni spát na zemi nebo na kartonech ze supermarketu. 

Ani stany jako takové pro ně nejsou oázou soukromí. Mnohdy totiž žijí i tři rodiny v jednom stanu a podle lékařky tam panuje zápach, špína a nemoci. Lidé navíc trpí depresemi a strachem.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského se Evropská komise rozhodla, že situaci bude řešit. "Z Evropské unie jdou poměrně velikánské prostředky do Řecka, do dalších uprchlických zařízení na to, aby vypadala podle standardů jedenadvacátého století," řekl České televizi.

"To, co bylo popsáno, je absolutně nepředstavitelné a musíme s tím okamžitě začít něco dělat. Já si myslím, že řecká vláda by měla co nejrychleji začít jednat. Měla by urychlit řízení, měla by povolit, aby se Frontex a další agentury Evropské unie začaly spolupodílet na urychlení procesu azylového řízení a snažila se dostat ty rodiny do bezpečí,"

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharsko uzavřelo hranice pro cizince vyjma zemí EU

06.04.2020 21:59 Bulharsko dnes ve snaze zabránit šíření epidemie koronaviru uzavřelo hranice pro všechny cizince s…

Opatření proti koronaviru začne povolovat i Dánsko

06.04.2020 21:56 Po České republice a Rakousku ohlásilo postupné uvolňování opatření proti šíření koronaviru také…

Slovensko kvůli koronaviru zavádí zákaz vycházení. V ulicích bude armáda

06.04.2020 21:15 Slovensko ve snaze zpomalit šíření pandemie choroby covid-19 o nadcházejících velikonočních…

Šíření koronaviru v Itálii zpomaluje, obětí ale přibylo více

06.04.2020 21:02 V Itálii zemřelo za den 636 lidí nakažených koronavirem, což je o 111 více, než hlásily tamní úřady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy