Zápas fotbalové Ligy mistrů spustil epidemii? Naznačil to starosta Bergama

Starosta Bergama Giorgio Gori označil únorový zápas fotbalové Ligy mistrů mezi Atalantou a Valencií v Miláně za biologickou bombu. O tom, že ostře sledovaný duel byl pravděpodobně spouštěčem rychlého šíření nového typu koronaviru, již dříve hovořil italský imunolog. V Itálii i Španělsku již nemoci COVID-19 podlehly tisíce lidí a právě provincie Bergamo je nejhůře zasaženým místem v zemi.

Přidejte svůj názor

Liga mistrů, ilustrační foto
doporučujeme

Fotbalisté Atalanty a Valencie se utkali 19. února. O tři týdny později se uskutečnila odveta ve Španělsku. "Ten zápas byl biologická bomba. Tehdy jsme ještě nevěděli, že se virus rozšířil v Lombardii. Nejen mnoho ze 44 tisíc diváků na San Siru se nakazilo, ale i řada fanoušků v Bergamu, neboť zápas sledovali při společných projekcích, v barech, hospodách či doma u televize, což mohlo přispět k šíření pandemie," řekl dnes Gori.

Z kádru Atalanty je zatím nakažený jeden hráč, ve valencijském klubu měla pozitivní test více než třetina fotbalistů a členů realizačního týmu. Velkou roli sehrál zápas v šíření pandemie i podle útočníka italského celku Alejandra Gómeze. "Na San Siru bylo 44 tisíc ze 120 tisíc obyvatel Bergama. Když jsme pak cestovali do Valencie, nebyly žádné kontroly. Dnes je Španělsko jednou z nejvíce zasažených zemí Evropské unie," konstatoval Gómez.

Imunolog Francesco Le Foche již dříve upozornil na to, že spousta fanoušků nechtěla o zápas přijít, i když již pociťovala příznaky a teplotu. "Koncentrace desítek tisíc lidí, které od sebe dělily jen centimetry, a euforie vedoucí k objímání a křiku, to vše mohlo přispět k šíření viru mezi diváky," prohlásil Le Foche.

Koronavirus si v Itálii vyžádal již 6820 obětí, zatím nejvíce z celého světa. Španělsko je v počtu nakažených po Číně, Itálii a USA čtvrtou nejpostiženější zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důvěra ve vládu Merkelové prudce vzrostla, AfD naopak ztrácí

03.04.2020 09:40 V Německu za poslední měsíc, kdy země bojuje s koronavirem, prudce stoupla důvěra ve vládu vedenou…

Německo má 80 tisíc případů COVID-19, počet obětí už překročil tisíc

03.04.2020 09:10 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu dosáhl už téměř 80.000. Za posledních 24…

COVID-19 se rychle šíří na estonském ostrově, armáda buduje polní nemocnici

03.04.2020 07:28 Na estonském ostrově Saaremaa bude se zvládnutím prudce se šířící koronavirové infekce pomáhat…

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu

03.04.2020 03:54 Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy