Najdou vás a zastřelí jako psa. Čečenci mají strach o život i v zahraničí

„Martin Beck“ neboli Mamikhan Umarov byl zastřelen u nákupního centra na okraji Vídně. Čečenec, který veřejně vystupoval proti vládě čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova na svém kanále You Tube byl střelen třikrát a rakouská policie později zatkla dva muže, také původem z Čečenska. Podle prokuratury dosud nebylo zjištěno, jestli se jednalo o politický motiv. „Všichni se bojí,“ říká Čečenec, který jako mnoho jiných hledal bezpečné útočiště v zemích EU.

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
doporučujeme

„Všichni odešli, aby našli bezpečí a zapomněli na domov, ale oni vás najdou a zastřelí jako psa,“ řekl přítel Umarova pro britský deník Guardian, který uvádí, že muž chce zůstat ze strachu v anonymitě poté, co se zúčastnil pohřbu Umarova. Násilnický čin ve Vídni je čtvrtým v pořadí útoků na Čečence, kteří žijí v EU. Tři z toho skončily vraždou. „Všichni se bojíme,“ prohlásil čečenský muž.

Podle deníku v pondělí rakouská policie uvedla, že Umarov odmítl policejní ochranu, ale přítel Umarova toto tvrzení odmítl. Podle jeho slov Umarov souhlasil s policejní ochranou před jeho domem kvůli jeho rodině poté, co dostával výhrůžky smrtí v posledních pár měsících. „Ale nechtěl osobní ochranku, odmítl to. Říkal jsem mu, že je to nebezpečné a šílené, aby chodil sám,“ řekl Umarův přítel.

Umarov, který opustil Čečensko v roce 2005 založil You Tube kanál „Anzor Wien“, kde veřejně Kadyrova urážel. Nazval ho „hlavní prostitutkou Čečenska“, dokonce odvážně Kadyrova vyzval, aby si ho našel a zabil. Umarov tvrdil, že pracuje jako informátor rakouských bezpečnostních služeb.

„Anzor se scházel s lidmi z Čečenska, kteří plánovali útoky. Odposlouchával je a poté nahrávky předával rakouské zpravodajské službě,“ tvrdí Umarův přítel a dodává, že s nimi měl Umarov pracovat již deset let.

Čečenský bloger Tumso Abdurakhmanov, který údajně útok ve Švédsku přežil, zveřejnil v pondělí video o Umarovově vraždě. „Nikoho to nepřekvapilo, ale velmi nás to zarmoutilo a hlavně rozzlobilo. Každý jasně chápe, proč byl zabit a kdo je za tohle zodpovědný,“ říká Abdurakhmanov.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jde o budoucnost Libanonu, řekl Macron na dárcovské konferenci

09.08.2020 15:58 Světové mocnosti mají povinnost podpořit Libanonce po mohutném výbuchu, který tento týden…

Řecký ostrov Euboia postihly bleskové záplavy, pět mrtvých

09.08.2020 14:54 Přívalové deště a bouřky provázené bleskovými záplavami si na řeckém ostrově Euboia tento víkend…

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

V Maďarsku havaroval autobus. Jeden mrtvý, 34 zraněných

09.08.2020 11:43 Při nehodě autobusu, který převážel polské cestující, dnes v Maďarsku zemřel jeden člověk a dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama