Zdravotnický personál v Belgii utíká z nemocnic

Jedna je dnes pekařkou, druhý se chce stát knihovníkem: oba za sebou zaklapli bránu nemocnice a zanechali za sebou stres a nesnesitelné pracovní podmínky způsobené pandemií covidu-19. Píše o tom agentura AFP.

Ilustrační foto

Nolwenn Le Bonzecová přišla z Bretaně do Bruselu za prací, ale před šesti měsíci bez výčitek svlékla zdravotnickou uniformu a začala péct sladké košíčky. Je přesvědčena o tom, že jí tato radikální změna zachránila duševní rovnováhu.

"Pracovala jsem v nemocnici pět let a pozvolna jsem pozorovala, jak se zhoršují pracovní podmínky a zdraví se stává zbožím, zatímco na počátku to bylo poslání, které jsme dělali pro lidi," říká sedmadvacetiletá žena.

Thomas Laurent se rozhodl splnit si po 15 letech v nemocnici svůj starý sen. Od dětství miloval komiksy a v lednu začne studovat knihovnictví.

Pětatřicetiletý francouzský ošetřovatel právě odešel z pohotovostní služby nemocnice Edouarda Herriota v Lyonu, když usoudil, že se podmínky jeho práce už nedají snášet.

Všichni se shodují v tom, jak palčivě chybějí zaměstnanci, prostředky a čas na péči o pacienty. "Již roky žádáme lepší pracovní podmínky. Ale belgická vláda nás nebere vážně. Kdybych pokračovala, asi bych propadla depresím. Manifestovali jsme, ale nic se nezměnilo," říká Nolwenn Le Bonzecová, která pracovala na klinice Svatého Lukáše v belgické metropoli.

Pochybnosti měla už za první vlny covidu-19 na jaře.

"Po psychické stránce bylo těžké pracovat na izolaci, bojovat za přidělení roušek. Ohrožovali jsme zdraví své i svých blízkých. A pak ti pacienti, kteří nesměli být navštěvováni a kteří byli sami, sami také umírali. Bylo toho dost," uvádí.

Nedostatek personálu se nutně odráží na péči o nemocné. "Bohužel jsme museli zvládat péči o pacienty rychleji, a když to člověk dělá rychleji, dělá to i hůře," svěřuje se lyonský ošetřovatel.

Pozvolna bylo pro zdravotníky těžší a těžší chodit do nemocnice, až už neměli energii snášet tlak a frustraci a práce pro ně ztrácela smysl. Laurent po odchodu z kliniky spí lépe a tlak zmizel.

"Ani po půl roce mi moje profese nechybí. Ráda chodím do práce, a když se vrátím domů, vyprávím o tom, co jsem dělala," prohlašuje spokojeně Le Bonzecová, ačkoli musí jako pekařka vstávat ve čtyři hodiny ráno.

"Problémy v práci se týkají zvláště mladých sester, protože sem přišly s ideály a teď tváří v tvář realitě dostaly studenou sprchu," vysvětluje Astrid Van Malová, belgická zdravotní sestra, která se specializovala na péči o zdravotníky postižené syndromem vyhoření.

"Nestarají se o sebe, protože jsou zvyklí pečovat o druhé, a čekají, že se svět bez nich zhroutí. Někteří mají dokonce pocit viny, když si chtějí vzít dovolenou, protože tak přidávají práci svým kolegům," uvádí.

Za druhé vlny pandemie už večer na balkonech a v oknech v Belgii i ve Francii zdravotníkům nikdo netleská. "Je snadné nám tleskat a přitom s námi nemanifestovat. Kéž by vynakládali energii jinde, aby nám pomohli!" dodává Le Bonzecová.

Německo: Povolení Nord Stream 2 neohrožuje dodávky plynu do EU

26.10.2021 20:57 Udělení povolení plynovodu Nord Stream 2, aby mohl dodávat plyn do Německa, neohrozí dodávky do…

Polsku má kvůli pokutě za Turów hrozit krácení plateb z rozpočtu EU

26.10.2021 17:02 Aktualizováno Polsku kvůli nezaplacené pokutě uložené Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów u hranic…

Fico kritizuje odposlechy svých schůzek, média zveřejnila podrobnosti

26.10.2021 16:05 Za nezákonné a v rozporu s demokracii označil dnes slovenský expremiér Robert Fico odposlechy svých…

V EU hrozí vážná chřipková sezóna, upozorňuje ECDC

26.10.2021 16:00 Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes vydalo varování před hrozbou závažné…

Unijní státy se neshodly na řešení drahých energií, zváží společný nákup…

26.10.2021 15:36 Evropská komise prověří výhody a rizika společných nákupů plynu, které podporuje část zemí Evropské…

Počet nových případů koronaviru se v Německu zvýšil během týdne o téměř…

26.10.2021 14:11 Denní počet nových případů koronaviru se v Německu během týdne zvýšil téměř o polovinu. Podle…

Polsko registruje 6000 nákaz, zdvojnásobí počet lůžek pro pacienty s…

26.10.2021 13:20 Polsko za uplynulý den zaznamenalo 6265 potvrzených případů koronavirové nákazy, uvedla dnes…

V Německu ve středu začnou zevrubná koaliční jednání, snadná nebudou

26.10.2021 12:48 Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) ve středu zahájí…

Slovensko má nejvíce hospitalizovaných v souvislosti s koronavirem od…

26.10.2021 10:38 Na Slovensku v pondělí výrazněji stoupl počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou…

Nákaza koronavirem se v Bulharsku potvrdila u rekordního počtu lidí

26.10.2021 09:33 Nákaza koronavirem se v Bulharsku za uplynulý den potvrdila u 5863 lidí a dalších 243 osob tam po…

Související:

Právě se děje

reklama