Zdravotnický personál v Belgii utíká z nemocnic

Jedna je dnes pekařkou, druhý se chce stát knihovníkem: oba za sebou zaklapli bránu nemocnice a zanechali za sebou stres a nesnesitelné pracovní podmínky způsobené pandemií covidu-19. Píše o tom agentura AFP.

Nolwenn Le Bonzecová přišla z Bretaně do Bruselu za prací, ale před šesti měsíci bez výčitek svlékla zdravotnickou uniformu a začala péct sladké košíčky. Je přesvědčena o tom, že jí tato radikální změna zachránila duševní rovnováhu.

"Pracovala jsem v nemocnici pět let a pozvolna jsem pozorovala, jak se zhoršují pracovní podmínky a zdraví se stává zbožím, zatímco na počátku to bylo poslání, které jsme dělali pro lidi," říká sedmadvacetiletá žena.

Thomas Laurent se rozhodl splnit si po 15 letech v nemocnici svůj starý sen. Od dětství miloval komiksy a v lednu začne studovat knihovnictví.

Pětatřicetiletý francouzský ošetřovatel právě odešel z pohotovostní služby nemocnice Edouarda Herriota v Lyonu, když usoudil, že se podmínky jeho práce už nedají snášet.

Všichni se shodují v tom, jak palčivě chybějí zaměstnanci, prostředky a čas na péči o pacienty. "Již roky žádáme lepší pracovní podmínky. Ale belgická vláda nás nebere vážně. Kdybych pokračovala, asi bych propadla depresím. Manifestovali jsme, ale nic se nezměnilo," říká Nolwenn Le Bonzecová, která pracovala na klinice Svatého Lukáše v belgické metropoli.

Pochybnosti měla už za první vlny covidu-19 na jaře.

"Po psychické stránce bylo těžké pracovat na izolaci, bojovat za přidělení roušek. Ohrožovali jsme zdraví své i svých blízkých. A pak ti pacienti, kteří nesměli být navštěvováni a kteří byli sami, sami také umírali. Bylo toho dost," uvádí.

Nedostatek personálu se nutně odráží na péči o nemocné. "Bohužel jsme museli zvládat péči o pacienty rychleji, a když to člověk dělá rychleji, dělá to i hůře," svěřuje se lyonský ošetřovatel.

Pozvolna bylo pro zdravotníky těžší a těžší chodit do nemocnice, až už neměli energii snášet tlak a frustraci a práce pro ně ztrácela smysl. Laurent po odchodu z kliniky spí lépe a tlak zmizel.

"Ani po půl roce mi moje profese nechybí. Ráda chodím do práce, a když se vrátím domů, vyprávím o tom, co jsem dělala," prohlašuje spokojeně Le Bonzecová, ačkoli musí jako pekařka vstávat ve čtyři hodiny ráno.

"Problémy v práci se týkají zvláště mladých sester, protože sem přišly s ideály a teď tváří v tvář realitě dostaly studenou sprchu," vysvětluje Astrid Van Malová, belgická zdravotní sestra, která se specializovala na péči o zdravotníky postižené syndromem vyhoření.

"Nestarají se o sebe, protože jsou zvyklí pečovat o druhé, a čekají, že se svět bez nich zhroutí. Někteří mají dokonce pocit viny, když si chtějí vzít dovolenou, protože tak přidávají práci svým kolegům," uvádí.

Za druhé vlny pandemie už večer na balkonech a v oknech v Belgii i ve Francii zdravotníkům nikdo netleská. "Je snadné nám tleskat a přitom s námi nemanifestovat. Kéž by vynakládali energii jinde, aby nám pomohli!" dodává Le Bonzecová.

Související

Více souvisejících

Belgie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 40 minutami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 8 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

Zdroj: David Holub

Další zprávy