Země EU by podle europoslanců měly přístup k rizikovým zemím koordinovat

Země Evropské unie by podle europoslanců měly sjednotit přístup k posuzování rizikových oblastí koronavirové nákazy a koordinovat postup v zavádění případných restrikcí a karantén.

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Poslanci Evropského parlamentu v dnešní diskusi vyzvali členské země a Evropskou komisi, aby předešly opakování situace z jara, kdy na uzavřených hranicích stály mnohahodinové fronty a vázlo zásobování i cesty lidí mířících za prací. Eurokomisař Didier Reynders podotkl, že unijní exekutiva se již pokouší státy přesvědčit ke sladění přístupu.

Většina vystupujících poslanců se shodla, že další uzavírky hranic by EU neprospěly. Doplatil by na ně jak jednotný trh, tak zejména lidé dojíždějící za prací, míní poslanci.

"Státy měly čas se poučit a nyní je úkolem politiků, aby zajistili, že přeshraniční pracovníci kteří pomáhají držet jednotný trh nad vodou, se nestanou pokusnými králíky pro nová opatření členských zemí," varoval zástupce nejsilnější lidovecké skupiny v EP Andreas Schwab.

Jeho socialistická kolegyně Sara Cerdasová podotkla, že členské země by měly převést část zdravotnických pravomocí na Brusel. Tím by se podle ní snáze zaváděla například společná pravidla pro hodnocení zdravotních rizik, což by výrazně usnadnilo koordinaci v případě pandemií.

EK začátkem září předložila členským zemím návrh na sjednocení přístupu k cestování přes hranice. Státy by podle tohoto nezávazného doporučení komise měly zvážit zavedení společných kritérií k určení epidemiologických rizik, jednotného barevného "semaforu" pro rozlišení rizikových regionů a společného přístupu k lidem navracejícím se z nich.

Reynders dnes prohlásil, že EU by poté měla každý týden aktualizovat informace a dát lidem dostatečně dopředu vědět, zda se něco mění. Unie by podle něj také měla stanovit jednotný počet nově nakažených lidí, který bude představovat riziko. Dalším určujícím faktorem by byl počet provedených testů.

EK nesouhlasí s rozdílným přístupem řady zemí, které začaly opět zavádět nekoordinovaná omezení pro občany jednotlivých států. Zavedení jednotného barevného systému dnes podpořil i německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth, jehož země EU předsedá.

Europoslanci s cílem zabránit novému oslabení schengenského prostoru volného pohybu připravili návrh rezoluce, o níž se chystají hlasovat ve čtvrtek.

Podle české liberální europoslankyně Dity Charanzové se dalo pochopit, že některé země zavíraly hranice na jaře v obavách o zdraví svých obyvatel. "Na pokraji druhé vlny pandemie bychom ale měli být z tohoto vývoje poučeni. Není možné připustit, aby byl tento nástroj zneužíván v zájmu protekcionismu. Musíme ochránit svobodu lidí cestovat za prací, za studiem, musíme ochránit obchodní cesty pro náš byznys, musíme zachovat plynulost zásobování," prohlásila Charanzová, která je jednou ze spoluautorek rezoluce.

Témata: EU | hranice | EuroZprávy.cz

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama