Země EU hledají klíč k opětovnému otevírání škol

Na málokteré téma související s pozvolným návratem k životu před koronavirovou pandemií mají evropské státy tak různé pohledy jako na znovuotevírání škol. Zatímco některé země jako Dánsko či Rakousko již školy začaly otevírat, jinde jako třeba v Itálii je přes tlak části rodičů nechají zavřené až do podzimu.

Podle expertů je obtížné vzhledem k nedostatku zkušeností s covidem-19 jednoznačně zvolit univerzálně správný přístup. Právě školy přitom odborníci považují za důležitý indikátor budoucího vývoje nákazy.

Země Evropské unie ustupují od restrikcí v souladu s doporučeními Evropské komise postupně podle vývoje počtu nakažených. Citlivé téma škol přitom většinou přichází na řadu až po několika vlnách otevírání obchodů a dalších veřejných míst.

Experti se shodují, že právě návrat dětí do škol může být pro další postup nákazy velmi důležitý.

"Školy jsou tak trochu jako Petriho misky," řekl bruselskému webu Politico sociolog z Oxfordské univerzity Peter Block, který vytváří modely návratu společnosti k normálu po pandemii. "Všichni ti lidé tam přicházejí a odcházejí a mohou si nemoc odnést s sebou," dodal ke srovnání škol s laboratorní pomůckou k rozmnožování mikroorganismů.

Zatímco některé státy jako Dánsko či Rakousko se již rozhodly riziko možného nového nárůstu počtu případů podstoupit a školy otevřely, Česko nebo Polsko nechávají dobrovolný návrat prvních školáků na konec května a spoléhají na to, že do té doby nákaza dále ustoupí. A třeba Slovensko či Německo ještě o znovuzpřístupnění škol nerozhodly, ačkoli některé spolkové země je již naplánovaly na květen.

Odborníci přitom zatím nemají jasnou odpověď na to, jak moc školáci budou mezi sebou virus šířit. Vědci se zprvu domnívali, že virus se chová podobně jako chřipka, kterou děti přenášejí velmi efektivně. Několik nových studií však tuto teorii zpochybnilo a část expertů se přiklání k názoru, že stejně jako děti mnohem méně často než dospělí covidem-19 onemocní, tak virus i méně přenášejí. "Vidíme, že se koronavirus nechová stejně," řekl webu Franceinfo francouzský epidemiolog Pascal Crépey, podle něhož ovšem bude otevření škol bezpochyby spojeno s novými případy nákazy.

Dánské úřady ostatně už připustily, že může být se znovuotevřením tamních škol spojen nárůst takzvaného reprodukčního čísla, které udává rychlost šíření nákazy. Za dva týdny od návratu dětí do tříd v polovině dubna vzrostlo z 0,6 na 0,9. Počet nově nakažených však stále klesá, neboť se číslo podařilo udržet pod jedničkou.

Vlády řeší dilema, jak vyvážit riziko šíření viru mezi dětmi s přínosem, který by otevření škol mělo pro jejich pracující rodiče a tím i pro celé hospodářství. Francouzský prezident Emmanuel Macron spustil vlnu kritiky části odborníků, když se rozhodl znovuzpřístupnit školy od 11. května. V jeho zemi patřící k nejzasaženějším západoevropským státům přitom v úterý přibylo přes tisíc nových případů.

"Tohle rozhodnutí nemá vůbec žádnou logiku," řekl listu Le Figaro šéf přední francouzské lékařské asociace Patrick Bouet, který stejně jako další experti doporučoval nechat školy zavřené do září. Macronova vláda argumentuje, že návrat do škol je podobně jako v řadě dalších zemí dobrovolný a děti budou v malých skupinách.

Stejně jako francouzský prezident byl pod tlakem části zaměstnaných rodičů i italský premiér Giuseppe Conte. Bez ohledu na to, že téměř 100.000 rodičů podepsalo petici za znovuotevření škol, se je však s odkazem na přílišné riziko nového šíření viru rozhodl nechat prázdné až do září.

Odborníci poukazují na to, že v Itálii a dalších jihoevropských zemích jsou děti v rámci rodin v mnohem užším kontaktu s prarodiči než v Dánsku a jiných severských státech. Pozdější návrat do lavic tu proto podle nich má o důvod navíc, neboť starší lidé patří k těm nejohroženějším.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Francie Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 27 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 2 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 6 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

Hrozil atentát na Zelenského? Polsko odhalilo muže, který dával informace Rusům

V Polsku došlo ve středu k zadržení občana podezřelého z toho, že ruské tajné službě poskytoval citlivé informace, které by potenciálně mohly vést k atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. O případu informovala polská televize TVN24.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy