Zemětřesení srovnalo se zemí chorvatskou vesnici. Země se dál otřásá

Oblast v centrální části Chorvatska kolem města Sisaku, kterou nejvíce postihlo úterní ničivé zemětřesení, v noci na dnešek pocítila další následné otřesy, jež udržují obyvatele v obavách. Slovinská jaderná elektrárna Krško, která se kvůli zemětřesení v sousední zemi zastavila, je podle agentury STA opět v provozu.

Zemětřesení v Chorvatsku
doporučujeme

Evropské seizmologické centrum EMSC oznámilo, že v prostoru města Petrinja zaznamenalo v noci záchvěvy o síle 3,8 a 3,1 stupně. Úterní zemětřesení dosáhlo 6,4 stupně a způsobilo značné škody zejména v Petrinji, ale také v blízkém župním správním středisku Sisaku a v dalším městě Glině. Škody ale napáchalo i jinde, včetně Záhřebu, a cítit bylo v řadě okolních zemích, mezi nimi i v Česku a na Slovensku.

Prakticky srovnána se zemí je vesnice Majske Poljane, ležící nedaleko Gliny. O život v této obci přišlo pět ze sedmi obětí katastrofy. První ohlášená oběť, dvanáctiletá dívka, zemřela v Petrinji. Další člověk zahynul v kostele v obci Žažina u Sisaku. Zranění utrpělo několik desítek lidí.

Chorvatsko po silném zemětřesení dál straší následné otřesy (4:28) | zdroj: YouTube

Postižená oblast asi 50 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu se chvěje už od pondělí, kdy nejsilnější otřes dosáhl intenzity 5,1 stupně. Do středečního odpoledne seizmologové zaznamenali v rozmezí 58 hodin 66 otřesů. Právě kvůli trvajícím následným otřesům tamní obyvatelé dál zůstávají mimo domy a noci tráví v autech, ve stanech či na jiných bezpečných místech, která zajistily úřady.

Mezi země, které zemětřesení také pocítily, patří Slovinsko, kde se z bezpečnostních důvodů automaticky zastavila jaderná elektrárna Krško. Agentura STA dnes informovala, že v noci na dnešek elektrárna provoz obnovila. Zatím běží po testech bez problémů na padesát procent kapacity a zřejmě ještě dnes přejde na plný výkon.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Portugalsku začaly prezidentské volby, favoritem je úřadující hlava státu

24.01.2021 10:26 V Portugalsku dnes volí prezidenta, hned v prvním kole má podle průzkumů velkou šanci na zisk…

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Německo zpřísní kontroly cestujících Čechů

24.01.2021 05:12 Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům…

Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama