Zemřel francouzský exprezident Valéry Giscard d'Estaing (†94), měl covid. Zeman poslal kondolenci

Ve věku 94 let zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Oznámil to Elysejský palác. Úřad hlavy státu vykonával v letech 1974 až 1981.

Valéry Giscard d'Estaing
doporučujeme

Giscard d'Estaing zemřel ve svém domě nedaleko Tours v západní Francii. V září byl převezen na jednotku intenzivní péče pařížské nemocnice poté, co si stěžoval na dýchací potíže. Znovu hospitalizován musel být v polovině listopadu v Tours.

Podle nadace, kterou založil a předsedal jí, zemřel na komplikace spojené s nemocí covid-19, uvedla agentura Reuters. Podle jeho přání bude pohřeb v soukromí.

Jako první o úmrtí informovalo rádio Europe 1.

Giscard d'Estaing patřil k architektům evropské integrace, kterou podporoval v době, kdy byl v čele Francie, i později, když v letech 2002 až 2003 předsedal Konventu EU, neboli shromáždění, které z velké části připravilo návrh evropské ústavy.

Podílel se i na modernizaci francouzské společnosti, připomněla agentura Reuters s tím, že během jeho mandátu byl například v zemi povolen rozvod po vzájemné dohodě, či se zlegalizovány interrupce.

Sedm let, během kterých stál Giscard d'Estaing v čele země, podle současného prezidenta Emmanuela Macrona "Francii změnilo". "Kurz, který Francii udal, stále vede naše kroky," prohlásil Macron. Svého předchůdce označil za "služebníka státu, politika pokroku a svobody". Smrt bývalé hlavy státu podle Macrona zarmoutila celý národ.

Podle Nicolase Sarkozyho, který byl francouzským prezidentem v letech 2007 až 2012, jeho předchůdce celý život usiloval o posílení vazeb mezi evropskými národy a o modernizaci Francie a věnoval se i analýze nejsložitějších mezinárodních problémů.

Také podle někdejšího socialistického prezidenta Françoise Hollandea (2012 až 2017) přišla Francie smrtí Giscarda d'Estainga o velké modernizátora. Podle něj bývalý prezident věřil, že "Evropa je podmínkou pro to, aby Francie byla velkou".

Premiér Jean Castex označil zesnulého za "muže pokroku" a velkého reformátora. "Evropský ideál přišel o jednoho ze svých zakladatelů, Francie o prezidenta, který jí přinesl modernost a odvahu," uvedl předseda dolní komory francouzského parlamentu Richard Ferrand. Předseda Senátu označil exprezidenta za "reformátora" a politika, kterému ležely na srdci podmínky života žen. Pařížská starostka Anne Hidalgová vyzdvihla zásluhy bývalého prezidenta v oblasti evropské integrace a označila ho za "přesvědčeného Evropana".

Smrt bývalého prezidenta dnes dominuje titulním stranám francouzského tisku. "1926 - 2020: Valéry Giscard d'Estaing, Evropan," napsal list Le Figaro. Regionální Le Télégramme píše o "konci jedné éry". "Nashledanou..." napsaly deníky La Dépêche a La Voi du Nord.

Podle listu Le Parisien historie ještě přínos centristického politika známého pod zkratkou VGE plně nedocenila. Za modernizaci, které se Francii za jeho vlády dostalo, se podle novin "trochu zapomenutý" prezident ve vlasti nikdy nedočkal patřičného ocenění. Alsaský deník Dernières Nouvelles d'Alsace označil exprezidenta za "francouzského Kennedyho".

Smrtí Giscarda d'Estainga odešel modernizátor

Smrt Giscarda d'Estainga znamená odchod státníka, který modernizoval Francii. V reakci na jeho úmrtí to uvedli prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). 

Zeman dnes zaslal francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi kondolenční telegram. "Vaši vlast opustila významná osobnost, která byla právem označována nejen za modernizátora Francie, ale především za politika, který se výrazně zasadil o podobu dnešní evropské integrace a jehož odkaz sjednocené Evropy bude žít i nadále," uvedl v něm. Vyjádřil v něm zároveň upřímnou soustrast.

Premiér Babiš na twitteru uvedl, že smrtí Giscarda d'Estainga odešla silná politická generace. "Setkali jsme se v únoru 2016 v Paříži. Státník, který bojoval ve druhé světové válce a jako prezident v 70. letech modernizoval Francii," uvedl. Připomněl, že stál u zrodu rychlovlaků TGV a zasadil se o rozvoj jaderné energetiky. "Po pádu berlínské zdi se pak pustil do reformování EU, aby byla schopná pojmout nové, postkomunistické členské státy včetně ČR. Čest jeho památce. Evropě i Francii bude chybět," dodal český předseda vlády.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil prezidenta Giscarda d’Estainga za obdivuhodnou osobnost.

"Oceňuji jeho odhodlání budovat evropské společenství. Navždy zůstane jedním z otců Evropské unie," napsal na twitteru. Za pokrokovou označil hlavně jeho snahu o vytvoření jednotné měny. "Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast rodině a celé Francii," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku…

16.01.2021 21:56 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Německý tisk kritizuje Čechy: V ohnisku koronaviru není zájem o očkování

16.01.2021 21:07 Česká republika v počtu lidí, kteří umírají na komplikace související s nemocí covid-19, předčí…

Rakousko zřejmě prodlouží a zpřísní lockdown

16.01.2021 17:34 Rakousko zřejmě čeká další prodloužení plošné uzávěry. Původně se měla začít opatření proti šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama