Zemřel Marko Feingold (†106), nejstarší rakouský přeživší holokaustu

Ve věku 106 let zemřel ve čtvrtek rodák z Banské Bystrice Marko Feingold, který byl nejstarším rakouským přeživším holokaustu. Dnes o tom informovala agentura APA s odvoláním na prohlášení židovské obce v Salcburku, jejímž byl dlouholetým předsedou. Před druhou světovou válkou žil Feingold také v Praze, kam utekl před nacisty.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)
doporučujeme

Feingold se narodil v roce 1913 v Banské Bystrici v dnešním Slovensku, vyrostl však ve Vídni. Poté, co se v roce 1938 v Rakousku chopili moci nacisté, byl nakrátko zatčen a po propuštění utekl do Prahy. Zde však propásl poslední šanci uniknout nacistickému běsnění útěkem do Anglie. V květnu 1939 byl v Praze opět zadržen a poté již převezen do koncentračního tábora v Osvětimi.

Ve svých pamětech popsal ponižování, násilí, práci do úmoru, nemoci a neustálé hladovění, kvůli němuž zhubnul na 35 kilo. Podle svých slov přežil náhodou. Navzdory naprostému vyčerpání byl uznán práceschopným a převezen do německého koncentračního tábora Neuengamme, posléze prošel i tábory Dachau a Buchenwald. Holokaust nepřežil žádný z jeho sourozenců.

Feingold po válce často kritizoval, že se Rakousko nepostavilo ke své nacistické minulosti čelem a že tam stále mnoho lidí věří v mýtus o své zemi coby první oběti nacistického Německa. "V Rakousku nebyli přeživší koncentračních táborů přijati, váleční zajatci byli ale vítání s hudbou", napsal. Stěžoval si i na pokračující antisemitismus v rakouské společnosti, který podle něj po roce 1945 opět nabral na síle. Chyběla mu osvěta, o níž říkal, že na ni nikdy není pozdě.

Často zdůrazňoval, že mu je "nejhorší demokracie milejší než nejlepší diktatura". Sám sebe označoval za kohokoliv jiného než věřící osobu a tvrdil, že pomocí náboženství nelze vést stát. "Nezajímá mě Palestina - tam je pro mě příliš mnoho Židů," napsal jednou. Vyrostl v národnostně i nábožensky smíšené společnosti a v ní se cítil nejlépe, dodala APA.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Razie na pašeráky lidí, ve Francii a Nizozemsku zadrželi 23 osob

22.01.2020 20:58 Celkem 23 lidí podezřelých z pašování migrantů do Británie dnes zadrželi policisté ve Francii a…

Brexit se měnit nebude, britské sněmovny odmítly změny zákona

22.01.2020 20:27 Aktualizováno Prováděcí zákon k brexitové dohodě již schválily obě komory britského parlamentu. Horní komora se…

Itálie na prahu další politické krize? S vládou to vypadá zle, krajní…

22.01.2020 19:19 Aktualizováno Italský ministr zahraničí Luigi di Maio dnes oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí…

Bouře ve Španělsku má již sedm obětí

22.01.2020 19:01 Aktualizováno Bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko, má další tři oběti. Jejich celkový počet tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama