EU truchlí. Zemřel předseda EP David Sassoli, vzpomínají na něj politici z řady zemí

V Itálii v noci na dnešek zemřel předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Italskému politikovi a bývalému novináři bylo 65 let a zdravotními problémy trpěl delší dobu, od konce prosince byl hospitalizován na onkologické klinice v Avianu kvůli problémům s imunitou, uvedl jeho mluvčí. Náhlé Sassoliho úmrtí označují evropští politici za velkou ztrátu, podle nich zemřel přesvědčený Evropan a bytostný zastánce evropské integrace. V čele europarlamentu jej s velkou pravděpodobností nahradí maltská pravicová europoslankyně Roberta Metsolaová.

David Sassoli

Italský socialistický politik působil v EP už třetí volební období, předsedou sboru byl od roku 2019. Těžké nemoci podlehl týden před schůzí, na níž budou europoslanci tradičně uprostřed pětiletého mandátu vybírat svého předsedu pro druhou polovinu volebního období. Za hlavní favoritku je na základě dohod mezi politickými frakcemi už delší dobu považována Metsolaová, současná první místopředsedkyně EP.

Sassoli, rodák z Florencie, se po studiu věnoval žurnalistice a Italové jej znají také jako někdejšího populárního moderátora hlavních zpráv televizní stanice RAI. S politickou kariérou začal v roce 2009, kdy byl jako zástupce Demokratické strany (PD) poprvé zvolen do Evropského parlamentu.

Evropské instituce dnes na znamení smutku spustily vlajky na půl žerdi a europoslanci dávají najevo lítost nad odchodem respektovaného lídra. "Nemáme slov. Byl skutečným Evropanem a zapáleným stoupencem sjednocenější a sociálnější Evropy," reagoval na zprávu o úmrtí předseda nejpočetnější parlamentní skupiny evropských lidovců Manfred Weber. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Sassoliho označila za "velkého Evropana a hrdého Itala".

Kolegové i názoroví oponenti na Sassoliho vzpomínají jako na velkorysého muže se smyslem pro humor, ale také jako na člověka, který měl "vizi i pevné principy", jak na twitteru napsal italský expremiér Enrico Letta. V domovské Itálii jej ocenili současný ministerský předseda Mario Draghi, prezident Sergio Mattarella i bývalí premiéři, kteří jej popisují jako přesvědčeného Evropana, jenž věřil v hodnoty sjednocené Evropy a bojoval za ně.

"Evropa ztratila angažovaného předsedu parlamentu, Itálie moudrého politika a Německo dobrého přítele. Naše myšlenky jsou s jeho rodinou," uvedl německý kancléř Olaf Scholz. "Naše unie ztrácí muže, který byl italským patriotem a zároveň velkým Evropanem a neúnavným humanistou," napsal francouzský prezident Emmanuel Macron. "Vždy se snažil spojovat a nikoli rozdělovat," ocenila jej na twitteru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Sassoliho rodině vyjádřil soustrast i papež František a vrcholní politici a představitelé institucí ze všech koutů EU včetně rakouského kancléře Karla Nehammera, rumunského prezidenta Klause Iohannise, polského premiéra Mateusze Morawieckého či prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové.

Smutek nad úmrtím Sassoliho vyjádřili i čeští politici včetně premiéra Petra Fialy. "Odchodem Davida Sassoliho ztratila EU jednoho ze svých předních lídrů i obránce základních hodnot, na kterých unie stojí," napsal na twitteru předseda Senátu Miloš Vystrčil. "Evropa dnes ztratila politika velkého formátu. Smířlivého lídra i člověka se smyslem pro humor," uvedl český místopředseda EP Marcel Kolaja.

Sassoli byl vlídný Evropan, truchlí kolegové. Zemřel týden před volbou nástupce

Za skutečného Evropana a vlídného člověka s citem pro politické kompromisy označují přední poslanci Evropského parlamentu jeho šéfa Davida Sassoliho, který v noci na dnešek zemřel. Stovky lidí jej po poledni uctily minutou ticha před bruselským sídlem EP. Italský socialistický politik podlehl těžké nemoci týden před schůzí, na níž budou kolegové vybírat jeho nástupce. Za hlavní favoritku je už delší dobu považována maltská pravicová europoslankyně Roberta Metsolaová.

Evropské instituce dnes na znamení smutku spustily vlajky na půl žerdi a europoslanci dávají najevo lítost nad odchodem respektovaného lídra. "Nemáme slov. Byl skutečným Evropanem a zapáleným stoupencem sjednocenější a sociálnější Evropy," reagoval na úmrtí pětašedesátiletého politika předseda nejpočetnější parlamentní skupiny evropských lidovců Manfred Weber. Také šéfka frakce Sassoliho socialistů Iratxe Garcíaová vyzdvihla jeho nadšení pro co nejhlubší integraci evropské sedmadvacítky a dodala, že byl "skutečně vřelým člověkem".

"Byla čest ho poznat a pracovat s ním. Bude nám chybět," napsala česká liberální místopředsedkyně EP Dita Charanzová. Mezi desítkami dalších reakcí se vedle vyjádření soustrasti Sassoliho nejbližším objevují především zmínky o jeho vstřícném přístupu a přátelské povaze. Někteří poslanci připomínají i často viditelný úsměv na jeho tváři.

"Evropa dnes ztratila politika velkého formátu. Smířlivého lídra i člověka se smyslem pro humor. V předsednictvu jsem s ním rád spolupracoval," uvedl druhý z českých místopředsedů EP Marcel Kolaja z klubu evropských zelených.

Hodinu po poledni se na prostranství před sídlem EP v Bruselu shromáždilo několik stovek poslanců, zaměstnanců parlamentu a dalších lidí, aby vzdali italskému politikovi hold. Po minutě ticha následoval dlouhý potlesk.

Sassoli sloužil v evropském zákonodárném sboru své třetí volební období, jeho šéfem byl od léta 2019. Podle řady ohlasů převzal vedení parlamentu v těžké době, když krátce po jeho nástupu vypukla pandemie covidu-19. Italský šéf musel se zástupci stran, ale i například francouzskou vládou vyjednávat podmínky distančního fungování EP a přesun schůzí z hlavního sídla ve Štrasburku do Bruselu. Za jeho éry tak začal parlament poprvé umožňovat poslancům hlasování na dálku. "Zachovejme prosím ta z jím zavedených opatření, která se ukázala jako účelná a úsporná," apeloval dnes český konzervativní europoslanec Jan Zahradil.

S křeslem se měl rozloučit příští týden, kdy budou poslanci tradičně uprostřed pětiletého mandátu vybírat nové vedení EP. Ital již v polovině prosince ukončil spekulace o tom, že by mohl post obhajovat, ačkoli se obával ztráty vlivu socialistické frakce. "Hrozí, že socialisté zmizí z fotografií evropských institucí," prohlásil tehdy s odkazem na to, že druhá nejpočetnější parlamentní skupina nemá svého člověka v čele Evropské komise ani Evropské rady.

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Počasí bude během týdne překvapivě stálé, naznačuje předpověď

24.01.2022 06:30 Až nečekaně stálé bude počasí během právě začínajícího pracovního týdne. Naznačuje to nejnovější…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Na Slovensku dál zrychluje tempo šíření koronavirové nákazy

24.01.2022 11:06 Na Slovensku dál zrychluje tempo šíření koronavirové nákazy. O uplynulém víkendu se navíc zastavil…

EU nehodlá odvolávat rodiny diplomatů z Ukrajiny, USA a Británie některé…

24.01.2022 09:54 Aktualizováno Evropská unie nehodlá odvolávat rodiny diplomatů z Ukrajiny, u jejíchž hranic je stále připravena k…

Německo zaznamenalo za poslední den přes 63.000 nově nakažených

24.01.2022 08:22 V Německu přibylo za poslední den 63.393 případů nákazy koronavirem a 28 úmrtí lidí s nemocí covid…

V Belgii a Německu protestovaly proti koronavirovým omezením tisíce lidí

23.01.2022 19:55 Aktualizováno Zhruba 50.000 lidí dnes podle policie demonstrovalo v Bruselu proti vládním koronavirovým opatřením…

Berlusconi je podle médií od čtvrtka v nemocnici v Miláně

23.01.2022 16:41 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi je od čtvrtka v nemocnici v Miláně. S odkazem na…

V podvozku letadla v Nizozemsku objevili černého pasažéra, je v nemocnici

23.01.2022 15:23 V podvozku nákladního letadla společnosti Cargolux, které dorazilo z Afriky na letiště Schiphol u…

Protiruské sankce EU by podle Schallenberga neměly zahrnovat plyn

23.01.2022 12:29 Protiruské sankce Evropské unie by se neměly týkat dodávek ruského plynu. V rozhovoru, který dnes…

Německo oznámilo 85 440 nakažených, sedmidenní incidence je opět rekordní

23.01.2022 08:22 V Německu za uplynulý den přibylo 85.440 nových případů koronavirové infekce. Sedmidenní incidence,…

Ve Francii přibylo přes 389 tisíc nakažených, odpůrci covid pasů…

22.01.2022 21:49 Aktualizováno Ve Francii dnes demonstrovali odpůrci zavedení očkovacích pasů, které znemožní neočkovaným lidem…

Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta

22.01.2022 20:28 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta. Napsala…

Související:

Právě se děje

reklama