Zemřel Richard Wadani, bojovník za rehabilitaci dezertérů z wehrmachtu. Pocházel z Čech

V noci na dnešek zemřel přední rakouský bojovník za ospravedlnění dezertérů z nacistické armády Richard Wadani. Podle agentury APA to oznámil Thomas Geldmacher z výboru Spravedlnost pro oběti nacistické vojenské justice, jehož byl zemřelý čestným předsedou. Wadanimu bylo 97 let a pocházel z Čech.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Wadani se narodil v roce 1922 v Praze, po rodičích měl ale občanství Rakouska, informuje ORF. Po obsazení obou zemí nacisty musel proto narukovat, za Německo ale bojovat nechtěl. V roce 1944 dezertoval z fronty a přeběhl k Britům. Konec války prožil jako voják československých jednotek v Anglii.

Po válce odešel za matkou do Vídně. A čekal ho šok - v zemi na něj nepohlíželi jako na hrdinu, který bojoval s nacisty, ale označili jej za zbabělce. "Byli jsme ti nejhorší." Jako "zbabělí zběhové" to prý pociťovali všude, na úřadech, při hledání práce.

Wadani po válce pracoval v různých funkcích v institucích blízkých rakouské komunistické straně (KPÖ) a především jako trenér volejbalu. V roce 1968 po potlačení takzvaného pražského jara z KPÖ vystoupil.

Wadani zároveň desítky let vedl boj za práva dezertérů z wehrmachtu a práva všech ostatních obětí nacistického vojenského soudnictví. Satisfakce se dočkal až 64 let po válce, v roce 2009, kdy rakouský parlament přijal zákon rušící rozsudky nacistických soudů nad vojáky, kteří zběhli a odmítli bojovat za vůdce a velkoněmeckou říši, k níž tehdy Rakousko patřilo.

V německém wehrmachtu sloužilo po anexi Rakouska Německem v roce 1938 kolem 1,3 milionu Rakušanů. Za dezerci během druhé světové války bylo popraveno 1200 až 1400 z nich. Od roku 2014 mají i díky nasazení Richarda Wadaniho na vídeňském náměstí Ballhausplatz naproti prezidentské kanceláři památník.

Prezident Alexander Van der Bellen Wadaniho v dnešním prohlášení označil za "velkého Rakušana" a ocenil jeho "statečnost, občanskou odvahu a neotřesitelný smysl pro spravedlnost". Dodal, že Wadani svou dezercí přispěl k osvobození Rakouska od nacismu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko rozvolnilo režim, ruší kontroly na hranicích s Českem

03.06.2020 13:39 Rakousko od čtvrtka ruší kontroly na všech svých hranicích s výjimkou těch s Itálií. Lidé z Česka,…

Volby polského prezidenta budou 28. června

03.06.2020 13:30 Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12.…

Po uvolnění cestování se v Itálii někde už ráno tvořily kolony

03.06.2020 12:48 Uvolnění cestování pro Italy mezi jednotlivými regiony po tříměsíčním zákazu kvůli pandemii covidu…

Slovensko uvolnilo omezení, část firem ale činnost neobnovila

03.06.2020 12:26 Na Slovensku i po dnešním zrušení dalších karanténních omezení v souvislosti s koronavirem zůstala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy