Zemřel údajný nacistický zločinec Michael Karkoc, bylo mu sto let

Ve věku 100 let zemřel ve Spojených státech údajný nacistický zločinec ukrajinského původu Michael Karkoc. Informovala o tom dnes agentura AP, která údajného velitele nacistické jednotky SS pomohla v roce 2013 vypátrat v americkém státě Minnesota.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Michael Karkoc
doporučujeme

Předběžně vyšetřovat ho poté začalo Německo a polské úřady projevily zájem o jeho vydání. Karkocova rodina však podle AP trvá na tom, že tento muž, který se v USA živil jako tesař, nikdy nacistou nebyl a nikdy se nedopustil nacistických zločinů. Karkoc zemřel už 14. prosince, zjistila agentura.

Ukrajinský rodák Karkoc byl podezřelý, že se za druhé světové války jako velitel oddílu krajanů spolupracujícího s nacisty podílel na zvěrstvech. Jeho jednotka se podle vyšetřovatelů například v roce 1944 zúčastnila vyhlazení polských obcí Chlaniów a Wladyslawin a povraždila tam 44 mužů, žen a dětí.

Karkoce vyšetřovalo Německo, ale v roce 2015 vyšetřování odložilo na neurčito kvůli tomu, že obviněný by nebyl schopen sledovat proces. Polský Institut národní paměti (IPN), který má na starosti vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, pak v roce 2017 postoupil žádost o Karkocovu extradici velvyslanectví Polska ve Washingtonu. Karkoc však nakonec dožil v USA.

AP v roce 2013 zveřejnila článek o působení muže u Ukrajinské sebeobranné legie podléhající SS. Podle historických dokumentů vypalovala vesnice plné žen a dětí. Několik let po druhé světové válce prý Karkoc lhal americkým imigračním úřadům, aby se mohl usadit v USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie ve Varšavě přišla o šest psů, u jejich kotců prasklo potrubí s…

26.02.2020 07:56 Varšavská městská policie přišla o šest psů speciálně vycvičených k rozpoznávání pachů poté, co…

V Německu se objevila nákaza koronavirem u dalších dvou pacientů

26.02.2020 03:05 Aktualizováno Testy dnes prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Bádenska-Württemberska na…

V karanténě na Tenerife panuje nejistota, jsou tam i Češi

25.02.2020 20:48 Tisícovka turistů, kteří jsou od dnešního rána uzavřeni v hotelu na kanárském ostrově Tenerife,…

Koronavirus Covid-19 v Evropě: Případy nákazy hlásí už 12 zemí

25.02.2020 20:25 V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama