Žena ve Vídni napadla rabína, kancléř Kurz antisemitský čin odsoudil

Rakouská policie vyšetřuje zjevně antisemitsky motivovaný útok, při kterém přibližně 50letá žena ve čtvrtek ve Vídni napadla rabína. Strhla mu pokrývku hlavy, nadávala mu a následně utekla, informovala dnes agentura APA. Kancléř Sebastian Kurz "antisemitský útok" odsoudil. Vyšetřování převzal zemský úřad pro boj s terorismem (LVT). Pátrání po podezřelé bylo dosud neúspěšné.

Sebastian Kurz
doporučujeme

Neznámá žena rabína napadla na zastávce ve vídeňské čtvrti Landstrasse. Ohrožovala jej nožem a z hlavy mu strhla klobouk a tradiční pokrývku hlavy, takzvanou jarmulku a také mu šlápla na nohu. Podle policie přitom muže častovala antisemitskými nadávkami. Agentura APA s odkazem na zástupce židovské obce uvedla, že útočnice křičela "zabijte všechny Židy". Následně uprchla.

Rabín utrpěl šok, zraněn ale nebyl. Podle serveru OE24 policii řekl, že kolemjdoucí odvraceli zrak, místo aby mu pomohli. Rabín popsal útočnici jako zhruba 50letou ženu, asi 170 centimetrů vysokou. Na sobě měla šedý kabát. Popis podezřelé zveřejnila policie.

"Co nejostřeji odsuzuji dnešní antisemitský útok na rabína ve Vídni. Musíme se vší rozhodností proti antisemitismu bojovat a dělat vše pro to, abychom umožnili žít Židům zde v Rakousku v bezpečí," uvedl k útoku na twitteru kancléř Kurz. "Evropa by totiž bez Židů už nebyla Evropou," dodal.

Také ministr vnitra Karl Nehammer útok odsoudil a slíbil, že policie "zjevně antisemitský" útok rychle vyšetří. Ani nábožensky ani politicky motivovaný antisemitismus podle něj nemají v Rakousku místo.

"Židovská obec se nenechá zastrašit," zdůraznil předseda židovské obce Oskar Deutsch.

V čtvrtek, kdy se odehrál útok na rabína, ministr Nehammer shodou okolností oznámil, že Rakousko zvýší ostrahu kostelů a synagog. Reaguje tak na atentát z 2. listopadu, při kterém Rakušan s kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii zavraždil v centru Vídně poblíž synagogy čtyři lidi.

Už v srpnu šokoval Rakousko útok na nejvyššího představitele židovské komunity ve Štýrském Hradci. Syrský uprchlík tehdy nejprve házel kameny na dvorek synagogy a poté napadl představitele místních Židů Elieho Rosena dřevěnou holí. Rosenovi se podařilo schovat v autě, aniž by utrpěl zranění.

Podle statistik nyní v Rakousku žije 8000 až 15.000 Židů, převážná většina z nich ve Vídni.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku…

16.01.2021 21:26 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Německý tisk kritizuje Čechy: V ohnisku koronaviru není zájem o očkování

16.01.2021 21:07 Česká republika v počtu lidí, kteří umírají na komplikace související s nemocí covid-19, předčí…

Rakousko zřejmě prodlouží a zpřísní lockdown

16.01.2021 17:34 Rakousko zřejmě čeká další prodloužení plošné uzávěry. Původně se měla začít opatření proti šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama