Zločin nezná pohlaví. Toto jsou nejhledanější kriminálnice v EU, mezi nimi i Češka

Evropský policejní úřad (Europol) zahájil kampaň nazvanou Crime Has No Gender, jejímž cílem je pomoci dopadnout nejhledanější ženy v Evropské unii. Podle úřadu není zločinné chování bližší žádnému pohlaví a kriminální činnost žen je "stejně závažná", jako je tomu v případě zločinců-mužů.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Věznice
doporučujeme

Webová stránka Europolu poskytuje přehled hledaných lidí, mezi nimiž je 18 žen, a je z ní patrné, že Česká republika pátrá po Ivetě Tancošové, která byla odsouzena k 7,5 roku vězení.

Před zákonem ale utíká. Vylákala mladou ženu do Británie se slibem, že bude pracovat jako ošetřovatelka, avšak po příjezdu jí vzali pas a přinutili k prostituci. V roce 2011 ženu prodali příbuzným Tancošové v Irsku.

"Lidé si myslí, že pachatelkami zločinů většinou ženy nejsou, ale není to tak a tyto zločiny jsou stejně závažné jako ty, které spáchají muži," řekla mluvčí Europolu Tine Hollevoetová. V přehledu nejhledanějších zločinců figurují pachatelé vražd a obchodníci s lidmi či drogami.

Materiál je koncipován jako postupný popis činu a až nakonec se odhalí tvář hledaného. "Chceme přilákat pozornost co největšího počtu lidí. Máme zkušenost, že čím víc lidí hledané vidí, tím větší je šance, že se podaří ty osoby nalézt a zatknout," řekla Hollevoetová.

Francie například pátrá po Nigerijce Jessice Edosomwanové, která je na útěku od roku 2007, kdy se podařilo odhalit gang organizující prostituci v oblasti Lyonu. Zatčeno bylo už 26 lidí. Gang zneužíval skupinu žen nalákaných z Afriky do Francie na slib zajištění lepšího života. Proces v této kauze má v Lyonu začít 6. listopadu. Policie se domnívá, že Edosomwanová je buď v zemích Beneluxu, nebo v Itálii či Francii.

Dalším příkladem hledaných žen je Maďarka Ildikó Dudásová, která byla odsouzena k šesti letům vězení za prodej drog a zneužívání dětí. Vodila s sebou na schůzky se zákazníky vlastní potomky.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo stane v čele německé SPD? Vybírá se ze dvou tandemů, napětí roste

19.11.2019 10:12 Německá sociální demokracie (SPD) ode dneška ve druhém kole vnitrostranického hlasování rozhoduje o…

Židovské osady podle USA nejsou protiprávní, Palestinci zlostně reagují

19.11.2019 07:19 Aktualizováno Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní…

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama