Zločiny komunismu. Rumunsko vyšetřuje střelbu do lidí na hranicích za totality

Rumunský ústav pro vyšetřování zločinů komunismu začal zjišťovat, kdo z pohraničníků v dobách totality střílel do lidí, kteří se ilegálně snažili dostat do bývalé Jugoslávie nebo do Maďarska. Informuje o tom portál BalkanInsight.

Rumunský komunistický diktátor Nicoale Ceaušescu
doporučujeme

"Nemáme přesné statistiky, ale s jistotou mluvíme o tisících lidí, kteří přišli o život, když je při pokusu utéct na Západ zastřelili pohraničníci," řekla ředitelka ústavu Alexandra Toaderová. Dodala, že vinni nejsou jen ti členové pohraniční stráže, kteří se těchto činů dopustili, ale i lidé, kteří k tomu dávali rozkazy. Řekla také, že mnoho z těch, kdo koncem 80. let střežili hranici s Jugoslávií a Maďarskem, může ještě v současnosti pracovat na ministerstvu vnitra.

Vyšetřování se podle BalkanInsight v první řadě soustředí na zločiny spáchané v 80. letech, protože je vyšší šance vypátrat pachatele a pohnat je před spravedlnost.

Podle Toaderové se z Rumunska mezi lety 1948 a 1989 snažily utéct statisíce lidí. "Jen z roku 1989 máme informace o přibližně 50.000 ilegálních pokusech o překročení hranic," řekla. Ústav, který vede, vznikl v roce 2005. Díky jeho vyšetřování se v minulosti podařilo odsoudit za zločiny proti lidskosti dva velitele nechvalně proslulých komunistických věznic.

Český policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) loni v listopadu zahájil stíhání někdejšího československého premiéra Lubomíra Štrougala, někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše a exministra vnitra Vratislava Vajnara kvůli střílení na československých hranicích. Kriminalisté tvrdí, že kvůli nečinnosti trojice funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno. Miloš Jakeš ovšem minulý měsíc zemřel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko vyšetřuje 33 lidí z neziskovek, údajně napomáhali pašerákům a…

28.09.2020 14:29 Tři desítky členů zahraničních nevládních organizací čelí v Řecku podezření, že umožňovali ilegální…

Běloruská spisovatelka Alexijevičová odletěla do Německa, tvrdí její…

28.09.2020 13:56 Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské…

Lidská práva nejsou ideologie. 50 velvyslanců v Polsku podpořilo sexuální…

28.09.2020 13:34 Velvyslanci padesátky zemí včetně Česka a zástupci mezinárodních organizací v Polsku vyjádřili v…

Přes 19 tisíc nákaz denně? Merkelová se obává rychlého zhoršení epidemie v…

28.09.2020 12:25 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová se obává rychlého šíření koronaviru v zemi, bez dalšího zásahu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama