Zloději se přiznali ke krádeži Klimtova obrazu, ukryli ho do zdi galerie

Obraz rakouského malíře Gustava Klimta, který loni v prosinci náhodou nalezl zahradník ukrytý ve zdi galerie severoitalského města Piacenza, ukradli a následně vrátili dva členové zlodějského gangu. K činu se policii sami přiznali, napsal britský deník The Guardian.

Obraz nazvaný Portrét dámy, který Klimt namaloval mezi lety 1916 a 1917, zmizel v únoru 1997 při rekonstrukci galerie v Piacenze. Loni v prosinci zahradník v galerii čistil zeď od břečťanu a přitom si všiml skrytého kovového poklopu. Když ho otevřel, našel v něm pytel a uvnitř zabalený obraz. Minulý týden pravost díla potvrdili experti.

Vyšetřovatelé v pátek v souvislosti s případem vyslechli dva muže. Údajně to jsou členové gangu, který měl před lety na svědomí řadu vloupání v Piacenze a okolí. Do rukou policie se dostali pouhých několik hodin poté, co se k činu sami přiznali v dopise adresovaném místnímu novináři Ernannu Marianimu.

Právě jejich skupina obraz ohodnocený na 60 milionů eur (podle dnešního kurzu 1,5 miliardy korun) ukradla a před čtyřmi lety vrátila "jako dárek městu". Do té doby jej zloději ukrývali na neznámém místě, uvedl jejich obhájce. Jejich tvrzení je podle novináře Marianiho věrohodné, protože obraz by pravděpodobně neunikl poškození, pokud by byl celou dobu od krádeže ukryt ve zdi, kde byl nyní nalezen.

Podle policistů pachatelé patrně při krádeži použili rybářskou udici, s jejíž pomocí obraz vytáhli vysazeným střešním oknem. K tomu, že se rozhodli obraz vrátit a k činu se přiznat, přispělo uplynutí dvou desítek let promlčecí lhůty. Proto se mohli přestat obávat, že za svůj čin půjdou do vězení.

Gustav Klimt (1862-1918), jehož otcem byl zlatník a rytec pocházející z Čech, je považován za jednoho z nejvýznamnějších malířů přelomu 19. a 20. století a do historie se zapsal jako spoluzakladatel vídeňské secese a symbolismu. Byl vyhledávaným portrétistou především slavných vídeňských žen, ale také významným krajinářem, dekoratérem a návrhářem nábytku a uměleckých předmětů.

Klimtovy práce se v posledních letech prodávají za desítky milionů dolarů. Nejdráže prodaným obrazem tohoto malíře je dílo Wasserschlangen II (Vodní hadi II), zobrazující dvě nahé ženy, za nějž v roce 2013 v soukromém prodeji zaplatil nový majitel podle médií téměř 184 milionů dolarů (zhruba 4,2 miliardy Kč).

Související

Více souvisejících

Obrazy Gustav Klimt (malíř) Itálie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 32 minutami

před 41 minutami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

Příměří je v nedohlednu. Katar hlásí zastavení jednání mezi Izraelem a Hamásem

Jednání mezi Izraelem a Hamásem o příměří v Pásmu Gazy a výměně rukojmí se zastavila, uvedl ve středu katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy