Změna v eurokomisi: Portfolio spojené s migrací se přejmenuje, na nátlak levice

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po tlaku části europoslanců přejmenuje kritizované portfolio spojené s migrací, které původně mělo nést název ochrana evropského způsobu života. Potvrdil to dnes její mluvčí Eric Mamer. Oblast, kterou bude mít na starosti příští řecký místopředseda komise Margaritis Schinas, bude mít v názvu místo ochrany slovo podpora. Ústupek by podle informací ČTK mohl usnadnit čtvrteční schvalování navrženého francouzského člena Evropské komise Thierryho Bretona.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Von der Leyenová po prvotním odmítání vyhověla požadavkům zvláště levicových poslanců, kterým se nelíbilo, že by měl Schinas "chránit evropský způsob života před migranty". Druhá nejsilnější europarlamentní frakce socialistů dnes oznámila, že jí nastupující šéfka unijní exekutivy v dopise potvrdila dohodnutou změnu.

"Rozhodnutí vyžaduje nějaký čas a na stole bylo mnoho podnětů," vysvětloval novinářům Mamer, proč von der Leyenová změnila názor více než dva měsíce po oznámení původního názvu. Německá politička přitom prvotnímu tlaku v září odmítala ustoupit.

Změny se týkají i oblastí dvou dalších eurokomisařů. Lucemburčan Nicholas Schmit bude vedle zaměstnanosti pověřen také dohledem nad sociálními právy a Litevec Virginijus Sinkevičius bude kromě životního prostředí a oceánů mít na starosti i rybolov.

Socialisté zveřejnili prohlášení, podle něhož von der Leyenová "po několika dnech vyjednávání" potvrdila, že souhlasí se "sérií významných požadavků". Podle informací ČTK přijali socialističtí poslanci rozhodnutí jako vstřícný krok, který by měl pomoci Bretonovi získat souhlas europarlamentních výborů. Socialističtí členové dvou výborů, které budou Francouze "grilovat", dávali původně najevo výrazné výhrady stejně jako například zelení. Za problém považovali možný střet zájmů Bretona, který dosud stál v čele technologické společnosti Atos a vlastnil její akcie za desítky milionů eur. Ústupek von der Leyenové by však mohl pomoci přimět socialisty, aby se přiklonili na Bretonovu stranu a pomohli mu ve výborech získat potřebnou většinu hlasů.

Poslanci ve čtvrtek vyslechnou i další dva komisaře navržené Maďarskem a Rumunskem za kandidáty odmítnuté EP na přelomu září a října. Pokud nyní poslanci trojici schválí, bude koncem listopadu hlasovat o celé komisi plénum EP. Do úřadu by pak měl tým von der Leyenové nastoupit s měsíčním zpožděním proti původnímu plánu začátkem prosince.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrant unesl a týral mladou Češku. Prošla si peklem, politici jsou na…

05.12.2019 22:02 Aktualizováno Teprve třiadvacetiletá Češka má za sebou hrůzný zážitek. Před rokem se na Facebooku seznámila s…

Biskup zpronevěřil miliony, prokuratura ho obvinila

05.12.2019 21:57 Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry.…

"Černý čtvrtek" pro Macrona: Francii paralyzovala stávka, v ulicích 800…

05.12.2019 21:15 Aktualizováno Přes 800.000 lidí dnes podle francouzské vlády vyšlo do ulic měst ve snaze donutit prezidenta…

Expremiér Fico byl obviněn. Dle policie schvaloval protiromské výroky

05.12.2019 18:39 Aktualizováno Slovenská policie obvinila bývalého premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama