Změní Švédsko strategii? Postoj k možné druhé vlně koronaviru může být jiný

Švédsko se během epidemie nového typu koronaviru stalo terčem mezinárodní pozornosti, jelikož ve srovnání s ostatními zeměmi nezavedlo žádná restriktivní opatření, aby dostalo šíření infekce pod kontrolu. Nyní ale zřejmě obrací, jelikož epidemiolog konstatoval, že v případě nástupu druhé vlny už bude všechno jinak.

Na otázku, zda je Švédsko připravené na případnou druhou vlnu nákazy, jíž se mnoho expertů obává a k níž by podle nich mohlo dojít ještě letos, odpověděl v interview pro americkou televizní stanici CNBC hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell, že ano. "Jsem o tom plně přesvědčený. Nyní už jsme lépe vybavení v mnoha ohledech, včetně zdravotnictví. V mírném skluzu jsme v trasování kontaktů nakažených, ale zase jsme si dokázali vybudovat kolektivní imunitu, což nám velmi usnadní naší práci," vysvětlil. 

Zatím momentálně není jasné, zda prodělání nemoci covid-19 skutečně vede ke vzniku imunity. Případná vakcína proti ní je stále ještě ve stádiu vývoje. Tegnell se pyšnil tím, že zatímco během epidemie byla situace ve švédských pečovatelských domovech špatná, nyní už má vybudovaný komplexní systém sledování kontaktů nakažených. V zařízeních pro seniory navíc už platí přísná hygienická pravidla. 

"Podařilo se nám vylepšit celou řadu věcí, včetně efektivnější komunikace se zařízeními pro dlouhodobě nemocné pacienty, u nichž už počet nakažených není tak vysoký jako předtím. Čísla klesají a už se nesetkáváme s takovým množstvím případů jako předtím. Myslím, že si tato opatření ponecháme i nadále, protože mají svůj smysl," řekl epidemiolog.

"Jestli ale existuje něco, co musíme hodně vylepšit a zdokonalit, pak je to právě sledování a trasování kontaktů nakažených, aby se pak dala snadněji vyhledávat a lokalizovat ohniska nákazy, která v budoucnu budou vznikat v různých částech země. Pokud se nám to podaří, pak budeme mít virus pod kontrolou," dovysvětlil Tegnell.

Zda skutečně druhá vlna epidemie covid-19 nastane, neexistuje mezi světovými odborníky shoda. Už jsou ale patrné obavy z Číny, která by se opět mohla stát dalším novým ohniskem. Nové případy infekce koronavirem byly tento týden zaznamenány v Pekingu. Nastal-li by takový scénář, pak by jistě stálo za zvážení, zda znovu zavést restrikce, a pak je zase uvolnit, anebo vymyslet nějakou jinou strategii. Takový názor zastává například Ian Lipkin, profesor epidemiologii působícív Centru pro infekce a imunity na Kolumbijské univerzitě. 

Ruská ruleta se zdravím občanů?

Švédsko sice určitá opatření v souvislosti s epidemií nového koronaviru zavedlo. Jednalo se například o striktní hygienická opatření, zákazy shromažďování, sociální distanc a zákaz návštěv v domovech důchodců, ale například bary, restaurace, kavárny a školy pro děti do 16 let zůstaly otevřené. Mnozí si tuto cestu vykládali jako snahu o získání kolektivní imunity. Tegnell tyto spekulace ale popřel a uvedl, že primárním cílem bylo pouze zabránit kolapsu nemocnic.

Kritikům švédské strategie se nelíbí především nadřazení ekonomické prosperity nad zdraví občanů a hraní pomyslné ruské rulety. Jiní zase namítají, že i opatření v zařízeních pro seniory nebyly dostačující a že právě za to zaplatilo mnoho starších lidí svým životem. Švédsko eviduje 54 562 případů nákazy novým koronavirem a 5041 úmrtí, což je mnohem víc než u jeho severských sousedů. Ti ho z tohoto důvodu dokonce vyloučili z uvolnění pro cestování v rámci Skandinávie.

Švédská vláda si nicméně stále stojí za tím, že se rozhodla pro správný přístup. Ministryně zahraničí Ann Lindeová řekla, že Švédsko usilovalo o to samé, co i ostatní země, a to o záchranů životů, ochranu veřejného zdraví i stabilizaci zdravotního systému, aby zvládl nápor pacientů s těžším průběhem onemocnění. Lindeová také vyloučila, že by byla upřednostňována ekonomika, a že nyní už se toho o chování viru ví víc než předtím.

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy