Změní Švédsko strategii? Postoj k možné druhé vlně koronaviru může být jiný

Švédsko se během epidemie nového typu koronaviru stalo terčem mezinárodní pozornosti, jelikož ve srovnání s ostatními zeměmi nezavedlo žádná restriktivní opatření, aby dostalo šíření infekce pod kontrolu. Nyní ale zřejmě obrací, jelikož epidemiolog konstatoval, že v případě nástupu druhé vlny už bude všechno jinak.

Na otázku, zda je Švédsko připravené na případnou druhou vlnu nákazy, jíž se mnoho expertů obává a k níž by podle nich mohlo dojít ještě letos, odpověděl v interview pro americkou televizní stanici CNBC hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell, že ano. "Jsem o tom plně přesvědčený. Nyní už jsme lépe vybavení v mnoha ohledech, včetně zdravotnictví. V mírném skluzu jsme v trasování kontaktů nakažených, ale zase jsme si dokázali vybudovat kolektivní imunitu, což nám velmi usnadní naší práci," vysvětlil. 

Zatím momentálně není jasné, zda prodělání nemoci covid-19 skutečně vede ke vzniku imunity. Případná vakcína proti ní je stále ještě ve stádiu vývoje. Tegnell se pyšnil tím, že zatímco během epidemie byla situace ve švédských pečovatelských domovech špatná, nyní už má vybudovaný komplexní systém sledování kontaktů nakažených. V zařízeních pro seniory navíc už platí přísná hygienická pravidla. 

"Podařilo se nám vylepšit celou řadu věcí, včetně efektivnější komunikace se zařízeními pro dlouhodobě nemocné pacienty, u nichž už počet nakažených není tak vysoký jako předtím. Čísla klesají a už se nesetkáváme s takovým množstvím případů jako předtím. Myslím, že si tato opatření ponecháme i nadále, protože mají svůj smysl," řekl epidemiolog.

"Jestli ale existuje něco, co musíme hodně vylepšit a zdokonalit, pak je to právě sledování a trasování kontaktů nakažených, aby se pak dala snadněji vyhledávat a lokalizovat ohniska nákazy, která v budoucnu budou vznikat v různých částech země. Pokud se nám to podaří, pak budeme mít virus pod kontrolou," dovysvětlil Tegnell.

Zda skutečně druhá vlna epidemie covid-19 nastane, neexistuje mezi světovými odborníky shoda. Už jsou ale patrné obavy z Číny, která by se opět mohla stát dalším novým ohniskem. Nové případy infekce koronavirem byly tento týden zaznamenány v Pekingu. Nastal-li by takový scénář, pak by jistě stálo za zvážení, zda znovu zavést restrikce, a pak je zase uvolnit, anebo vymyslet nějakou jinou strategii. Takový názor zastává například Ian Lipkin, profesor epidemiologii působícív Centru pro infekce a imunity na Kolumbijské univerzitě. 

Ruská ruleta se zdravím občanů?

Švédsko sice určitá opatření v souvislosti s epidemií nového koronaviru zavedlo. Jednalo se například o striktní hygienická opatření, zákazy shromažďování, sociální distanc a zákaz návštěv v domovech důchodců, ale například bary, restaurace, kavárny a školy pro děti do 16 let zůstaly otevřené. Mnozí si tuto cestu vykládali jako snahu o získání kolektivní imunity. Tegnell tyto spekulace ale popřel a uvedl, že primárním cílem bylo pouze zabránit kolapsu nemocnic.

Kritikům švédské strategie se nelíbí především nadřazení ekonomické prosperity nad zdraví občanů a hraní pomyslné ruské rulety. Jiní zase namítají, že i opatření v zařízeních pro seniory nebyly dostačující a že právě za to zaplatilo mnoho starších lidí svým životem. Švédsko eviduje 54 562 případů nákazy novým koronavirem a 5041 úmrtí, což je mnohem víc než u jeho severských sousedů. Ti ho z tohoto důvodu dokonce vyloučili z uvolnění pro cestování v rámci Skandinávie.

Švédská vláda si nicméně stále stojí za tím, že se rozhodla pro správný přístup. Ministryně zahraničí Ann Lindeová řekla, že Švédsko usilovalo o to samé, co i ostatní země, a to o záchranů životů, ochranu veřejného zdraví i stabilizaci zdravotního systému, aby zvládl nápor pacientů s těžším průběhem onemocnění. Lindeová také vyloučila, že by byla upřednostňována ekonomika, a že nyní už se toho o chování viru ví víc než předtím.

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 20 minutami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 44 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Druhý zápas pod Haškem, druhá výhra 2:1. Ani proti Arménii ale čeští fotbalisté nepřesvědčili herně

Po pátečním duelu v Norsku a výhře 2:1 se svěřenci kouče Ivana Haška představili na domácí půdě na pražské Letné. Pro Ivana Haška šlo o první domácí zápas od jmenování do funkce a stejně jako ve zmiňovaném duelu s Nory, tak i tentokrát přátelský duel s Arménií vyhrál český tým výsledkem 2:1. A stejně jako s Norskem i tentokrát musel otáčet skóre, jelikož jako první inkasoval. Navzdory konečnému vítězství tak ani tentokrát Češi svým výkonem zrovna dvakrát nepřesvědčili.

včera

Eva Samková

Snowboardcrossař Houser na závěr sezóny SP zaznamenal životní třetí místo. Adamczyková ovládla dvě malé finále

V kanadském Mont-Sainte-Anne se o víkendu konaly poslední dva snowboardcrossařské závody v rámci Světového poháru. A i v rámci tohoto kanadského podniku vlála česká vlajka vysoko. V sobotu se o to mezi muži zasloužil nečekaně Radek Houser, který zajel životní výsledek, když skončil na senzačním třetím místě. Mezi ženami byla hlavní českou hvězdou opět Eva Adamczyková, která v sobotu i v neděli pokaždé absolvovala malé finále. V sobotu skončila pátá, stejně jako v neděli.

včera

včera

včera

Petr Fiala (ODS)

BIS odhalila proruskou vlivovou síť v Česku. Fialova vláda proti ní zasáhla

Vláda se ve středu rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ukazuje, že Rusko se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě.

včera

"Přátelé, kteří přežili stejné ukřižování." Papež dál chodí po tenkém ledě, hovořil o míru na Ukrajině a v Pásmu Gazy

Papež František ve středu během generální audience ve Vatikánu zopakoval svou výzvu k ukončení konfliktů na Ukrajině a v Pásmu Gazy a pomodlil se za "dar míru".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy