Změny v eurokomisi: Nově v ní zasedne McGuinnessová, Dombrovskis získal další pravomoci

Novou eurokomisařkou pro finanční služby se stane dlouholetá irská europoslankyně Mairead McGuinnessová. Návrh šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové dnes schválilo plénum Evropského parlamentu. Poslanci rovněž souhlasili s tím, že místopředseda komise Valdis Dombrovskis dostane nově na starosti vlivné obchodní portfolio.

Mairead McGuinnessová
doporučujeme

McGuinnessová nahradí ve funkci svého krajana Phila Hogana, který v srpnu rezignoval kvůli porušení koronavirových pravidel. Její dnešní potvrzení bylo považováno za formalitu, neboť středopravá irská politička své znalosti přidělené oblasti prokázala minulý týden při slyšení před členy europarlamentních výborů. Ti se po jejím vystoupení vyjadřovali většinou pochvalně a její schválení plénem doporučili.

Exekutivní tým von der Leyenové se po dnešním souhlasu EP složením přiblíží slibu své šéfky, že bude komise genderově vyvážená. McGuinnessová se stane 13. ženou v řadách současné komise, v níž působí také 14 mužů.

Poslanci neměli vážnější námitky ani proti novým pravomocím pro Dombrovskise, který již nyní spravuje rozsáhlé ekonomické portfolio. Přestože se z jejich řad ozývaly i hlasy, zda lotyšský politik nové vytížení zahrnující například jednání o obchodních vztazích s USA nebo Čínou zvládne, většinu zákonodárců získal bez větších problémů na svou stranu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku strmě vzrostl počet nově nakažených. Ve hře je lockdown

21.10.2020 12:43 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202…

V Německu přibylo 7595 nakažených covidem, rekordní přírůstek hlásí…

21.10.2020 12:36 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Slovensko patrně začne testovat cestující na hranicích, některé přechody…

21.10.2020 12:05 Slovensko patrně 2. listopadu začne na hranicích se sousedními zeměmi testovat cestující na…

Ursula von der Leyenová má negativní test na koronavirus

21.10.2020 12:01 Test na koronavirus, který si nechala udělat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama