Zneužívání eurofondů. OLAF loni doporučil státům vrátit dotace za 485 milionů eur

V Evropské unii se vedle dlouhodobého zneužívání fondů či obcházení cel a daní stále více rozmáhají zločiny spojené s bojem proti změnám klimatu a ochranou přírody. Ve své každoroční zprávě to dnes uvedl Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který loni celkem uzavřel vyšetřování 181 případů a vydal 254 doporučení pro národní a unijní orgány.

EU
doporučujeme

Na základě této práce by se mohlo vrátit do pokladny EU až 485 milionů eur (12,9 miliardy korun).

"Již v několika minulých letech jsme zaznamenali rostoucí trend podvodů spojených s fondy na ekologické a udržitelné projekty," konstatoval dnes ředitel úřadu Ville Itälä.

OLAF se podle něho v minulém roce zaměřil zvláště na odhalování tohoto typu zločinů, neboť takzvané zelené investice jsou zásadní prioritou Evropské komise, čímž roste i potenciál pro podvody.

Vyšetřovatelé úřadu loni odhalili například zneužívání peněz určených na výzkum možného snižování emisí z automobilů, které místo toho šly na výrobu zařízení umožňujících kontroly zplodin obcházet. Odhalili také systém podvodů s falešnými biopalivy, dovoz dřeva vytěženého v chráněných oblastech či zneužívání peněz z fondů na prevenci lesních požárů.

Kromě podvodů spojených s ekologií se loni OLAF setkával hlavně s dlouhodobě známými typy organizovaných zločinů jako je dovoz padělaného zboží, krácení cel a daní či praní špinavých peněz.

Úřad odhalil celkem 57 podvodů spojených s unijními fondy, kvůli kterým vydal národním orgánům doporučení, aby zajistily vrácení peněz. Nejvíce případů (11) se týká Rumunska, následuje Itálie s devíti a Řecko, Polsko a Bulharsko se sedmi. Českým úřadům OLAF doporučil vyřešit tři podvody, podrobnosti však nezveřejnil.

OLAF vyšetřuje podvody s unijními fondy, korupci či krácení daní již 20 let. Za poslední dekádu má na kontě přes 2000 uzavřených případů. Patřila mezi ně i kauza Čapí hnízdo spojená s českým premiérem Andrejem Babišem, v níž úřad v roce 2017 dospěl k závěru, že existuje podezření na dotační podvod. Česko poté vyňalo farmu z unijního financování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

V Itálii ukradli relikvii s krví papeže Jana Pavla II.

24.09.2020 15:52 V italské Umbrii ukradli relikvii, která obsahovala krev papeže Jana Pavla II. S odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama