Zneužívání eurofondů. OLAF loni doporučil státům vrátit dotace za 485 milionů eur

V Evropské unii se vedle dlouhodobého zneužívání fondů či obcházení cel a daní stále více rozmáhají zločiny spojené s bojem proti změnám klimatu a ochranou přírody. Ve své každoroční zprávě to dnes uvedl Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který loni celkem uzavřel vyšetřování 181 případů a vydal 254 doporučení pro národní a unijní orgány.

Na základě této práce by se mohlo vrátit do pokladny EU až 485 milionů eur (12,9 miliardy korun).

"Již v několika minulých letech jsme zaznamenali rostoucí trend podvodů spojených s fondy na ekologické a udržitelné projekty," konstatoval dnes ředitel úřadu Ville Itälä.

OLAF se podle něho v minulém roce zaměřil zvláště na odhalování tohoto typu zločinů, neboť takzvané zelené investice jsou zásadní prioritou Evropské komise, čímž roste i potenciál pro podvody.

The European Anti-Fraud Office in 2019✅181 investigations concluded✅€485 million recommended for recovery✅223 new investigations openedThe OLAF Report 2019 is available here ? https://t.co/bVaKfF1bqb pic.twitter.com/H4nUQe4UPu

— OLAF Press Office (@OLAFPress) September 10, 2020

Vyšetřovatelé úřadu loni odhalili například zneužívání peněz určených na výzkum možného snižování emisí z automobilů, které místo toho šly na výrobu zařízení umožňujících kontroly zplodin obcházet. Odhalili také systém podvodů s falešnými biopalivy, dovoz dřeva vytěženého v chráněných oblastech či zneužívání peněz z fondů na prevenci lesních požárů.

Kromě podvodů spojených s ekologií se loni OLAF setkával hlavně s dlouhodobě známými typy organizovaných zločinů jako je dovoz padělaného zboží, krácení cel a daní či praní špinavých peněz.

Úřad odhalil celkem 57 podvodů spojených s unijními fondy, kvůli kterým vydal národním orgánům doporučení, aby zajistily vrácení peněz. Nejvíce případů (11) se týká Rumunska, následuje Itálie s devíti a Řecko, Polsko a Bulharsko se sedmi. Českým úřadům OLAF doporučil vyřešit tři podvody, podrobnosti však nezveřejnil.

OLAF vyšetřuje podvody s unijními fondy, korupci či krácení daní již 20 let. Za poslední dekádu má na kontě přes 2000 uzavřených případů. Patřila mezi ně i kauza Čapí hnízdo spojená s českým premiérem Andrejem Babišem, v níž úřad v roce 2017 dospěl k závěru, že existuje podezření na dotační podvod. Česko poté vyňalo farmu z unijního financování.

Související

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.

Nezveřejnit zprávu OLAF o Čapím hnízdu bylo nezákonné, uvedl soud

Rozhodnutí ministerstva financí neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné. Dnes to uvedl Městský soud v Praze. Pravomocně tak vyhověl správní žalobě organizace Kverulant. V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO).
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu práci, říká Zdechovský

Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v zemědělství. Vyšetřování ohledně zneužívání dotací inicioval lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský společně se slovenským kolegou Ivanem Štefancem (KDH EPP). Navázali tak na práci investigativního novináře Jána Kuciaka, který byl v únoru 2018 zavražděn. „Vyšetřování potvrdilo, že na Slovensku není dostatečná kontrola u případů, kdy o dotaci na stejný pozemek zažádá velký holding a malý zemědělec, kterému skutečně patří. Také v České republice se prověřují dotace spojené s velkými firmami,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský.

Více souvisejících

OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) EU (Evropská unie) dotace Ville Itälä (OLAF) eurofondy

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy