Zóna bez gayů? Francouzské město ruší partnerství s polskou obcí

Město Saint-Jean-de-Braye ve střední Francii po 25 letech končí spolupráci s partnerskou obcí Tuchów na jihovýchodě Polska. Radním ve Francii se nelíbí loni přijaté usnesení jejich polských kolegů, že jejich městečko podobně jako několik desítek dalších obcí je zónou bez ideologie prosazující posílení práv sexuálních menšin. Informují o tom polská média.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Homosexuálové
doporučujeme

Colette Martinová-Chabbertová, která je v radě Saint-Jean-de-Braye odpovědná za mezinárodní vztahy, řekla, že rozhodnutí polských radních jejich francouzské kolegy šokovalo. Jejich město leží v departamentu Loiret, kde za druhé světové války byly tři internační tábory, přičemž v jednom z nich byli vězněni Romové a homosexuálové.

"Hned jsme si uvědomili, jak závažné je to rozhodnutí (radních v Tuchowě), a konstatovali jsme, že se historie opakuje," řekla Martinová-Chabbertová. "Nemůžeme se smířit s tím, že jsou přijímána taková rozhodnutí porušující lidská práva," dodala.

Starostka Tuchowa Magdalena Marszalková připomněla, že zmíněné usnesení prošlo hlasy zastupitelů národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS), kteří mají v radě většinu. Ona osobně varovala, že toto rozhodnutí může obci způsobit škody, a myslí si, že nic takového nebylo potřeba.

V usneseních k vytvoření "zóny bez LGBT" se zastupitelé v několika desítkách polských měst a obcí ovládaných PiS přihlásili k "polské tradici a kultuře, k výchově mladých generací na základě křesťanské tradice". Šlo o reakci na krok Varšavy, kde vládne Občanská platforma, na celopolské úrovni největší opoziční strana. Tamní zastupitelstvo přijalo takzvanou Chartu LGBT, v níž přislíbilo různé vstřícné kroky vůči sexuálním menšinám. To tvrdě odsoudili politici z vládnoucího Práva a spravedlnosti, kteří se staví do role ochránců tradiční rodiny a křesťanských hodnot.

Saint-Jean-de-Braye a Tuchów podle zpravodajské televize TVN24 spolupracovaly hlavně při výměnách mládeže, jejich zástupci se dělili o zkušenosti z místní samosprávy, a to zejména před vstupem Polska do Evropské unie v roce 2004.

Ve snaze dát najevo odpor proti "zónám bez ideologie LGBT" liberálně orientovaní radní v západopolské Poznani nechali rozmístit u vjezdu do města, na některých úřadech a dokonce u rezidence arcibiskupa tabule s nápisy, že příslušníky sexuálních menšin v tomto městě vždy rádi uvidí. "Chceme dát najevo, že v Poznani se každý může cítit svobodně a bezpečně nezávisle na tom, jaké je orientace," řekl portálu wirtualnapolska.pl radní Wojciech Chudy.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharsko uzavřelo hranice pro cizince vyjma zemí EU

06.04.2020 21:59 Bulharsko dnes ve snaze zabránit šíření epidemie koronaviru uzavřelo hranice pro všechny cizince s…

Opatření proti koronaviru začne povolovat i Dánsko

06.04.2020 21:56 Po České republice a Rakousku ohlásilo postupné uvolňování opatření proti šíření koronaviru také…

Slovensko kvůli koronaviru zavádí zákaz vycházení. V ulicích bude armáda

06.04.2020 21:15 Slovensko ve snaze zpomalit šíření pandemie choroby covid-19 o nadcházejících velikonočních…

Šíření koronaviru v Itálii zpomaluje, obětí ale přibylo více

06.04.2020 21:02 V Itálii zemřelo za den 636 lidí nakažených koronavirem, což je o 111 více, než hlásily tamní úřady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy