Zóna bez gayů? Francouzské město ruší partnerství s polskou obcí

Město Saint-Jean-de-Braye ve střední Francii po 25 letech končí spolupráci s partnerskou obcí Tuchów na jihovýchodě Polska. Radním ve Francii se nelíbí loni přijaté usnesení jejich polských kolegů, že jejich městečko podobně jako několik desítek dalších obcí je zónou bez ideologie prosazující posílení práv sexuálních menšin. Informují o tom polská média.

Colette Martinová-Chabbertová, která je v radě Saint-Jean-de-Braye odpovědná za mezinárodní vztahy, řekla, že rozhodnutí polských radních jejich francouzské kolegy šokovalo. Jejich město leží v departamentu Loiret, kde za druhé světové války byly tři internační tábory, přičemž v jednom z nich byli vězněni Romové a homosexuálové.

"Hned jsme si uvědomili, jak závažné je to rozhodnutí (radních v Tuchowě), a konstatovali jsme, že se historie opakuje," řekla Martinová-Chabbertová. "Nemůžeme se smířit s tím, že jsou přijímána taková rozhodnutí porušující lidská práva," dodala.

Starostka Tuchowa Magdalena Marszalková připomněla, že zmíněné usnesení prošlo hlasy zastupitelů národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS), kteří mají v radě většinu. Ona osobně varovala, že toto rozhodnutí může obci způsobit škody, a myslí si, že nic takového nebylo potřeba.

V usneseních k vytvoření "zóny bez LGBT" se zastupitelé v několika desítkách polských měst a obcí ovládaných PiS přihlásili k "polské tradici a kultuře, k výchově mladých generací na základě křesťanské tradice". Šlo o reakci na krok Varšavy, kde vládne Občanská platforma, na celopolské úrovni největší opoziční strana. Tamní zastupitelstvo přijalo takzvanou Chartu LGBT, v níž přislíbilo různé vstřícné kroky vůči sexuálním menšinám. To tvrdě odsoudili politici z vládnoucího Práva a spravedlnosti, kteří se staví do role ochránců tradiční rodiny a křesťanských hodnot.

Saint-Jean-de-Braye a Tuchów podle zpravodajské televize TVN24 spolupracovaly hlavně při výměnách mládeže, jejich zástupci se dělili o zkušenosti z místní samosprávy, a to zejména před vstupem Polska do Evropské unie v roce 2004.

Ve snaze dát najevo odpor proti "zónám bez ideologie LGBT" liberálně orientovaní radní v západopolské Poznani nechali rozmístit u vjezdu do města, na některých úřadech a dokonce u rezidence arcibiskupa tabule s nápisy, že příslušníky sexuálních menšin v tomto městě vždy rádi uvidí. "Chceme dát najevo, že v Poznani se každý může cítit svobodně a bezpečně nezávisle na tom, jaké je orientace," řekl portálu wirtualnapolska.pl radní Wojciech Chudy.

Související

Michaela Šebelová (použito s jejím svolením) Rozhovor

Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?

Více souvisejících

Homosexuálové města Francie Polsko lidská práva

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 3 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy