Zoufale slabá EU? Prestižní server mluví o jednom ponížení za druhým

NÁZOR - Začátek roku 2020 byl pro EU a novou Evropskou komisi obtížný, konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník podotýká, že komise, která začala pracovat minulý měsíc, a její předsedkyně Ursula von der Leyenová, která nahradila Jeana-Claude Junckera, má přitom velké ambice.

Slova se těžko mění v činy

Von der Leyenová věří, že Evropa by měla zaujmout vůdčí "geopolitickou" roli v mezinárodních záležitostech, která by odrážela postavení EU coby největšího obchodního bloku světa, připomíná britský server. Dodává, že přeměnit slova v činy se ukazuje jako problematické.

"EU musí být strategičtější, více asertivní a jednotnější ve svém přístupu k vnějším vztahům. Musíme využít naši diplomatickou a ekonomickou sílu k podpoře globální stability a prosperity...a být schopnější při vývozu našich hodnot a standardů," cituje editorial slova Leyenové určená novému Vysokému představiteli EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepu Borrellovi.

Je stále brzo na hodnocení, ale přesto se zdá, že dvaasedmdesátiletý bývalý španělský ministr zahraničí Borrell přinejmenším bojuje s tím, aby tento cíl splnil, konstatuje prestižní týdeník. Podotýká, že v posledních týdnech čelí EU jednomu ponížení za druhým a vypadá to, že se spíše ignorována, než aby byla hybatelem dění.

Jako příklad uvádí The Observer rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zlikvidovat předního íránského generála Kásima Sulejmáního, které vůbec nebralo v potaz evropské spojence, přičemž nelegální, jednostranná akce šéfa Bílého domu definitivně  zničila cenný úspěch Borrellových předchůdkyň, Federicy Mogheriniové a Cathy Ashtonové, v podobě dohody o íránském jaderném programu z roku 2015, která se však kvůli americkým sankcím již nacházela ve stádiu klinické smrti.

Spojené státy tuto ránu ještě vystupňovaly svým požadavkem, aby evropská trojka - Británie, Francie a Německo - aktivovala mechanismus smlouvy pro řešení sporů, upozorňuje renomovaný server. Doplňuje, že evropské země se podvolily a Írán dle očekávání reagoval zuřivě.

"Podstatné je, že EU odmítá Trumpovu politiku 'maximálního nátlaku' na Teherán a snaží se nalézt cesty, jak ji obejít, například udržování nedolarového odchodu s potravinami a léky," píše The Observer. Dodává, že evropské firmy ale v obavě z americké odvety tuto strategii odmítají a žádost Evropské komise o podporu investic v Íránu ze stejného důvodu nevyslyšela ani Evropská investiční banka.

Boj mimo váhovou kategorii

Ponížením bylo i oznámení, že Trump tajně pohrozil uvalením pětadvacetiprocentních cel na evropské automobily, pokud evropské země neaktivují zmíněný mechanismus smlouvy o íránském jaderném programu, což jistý evropský představitel přirovnal k vydírání, uvádí britský týdeník. Soudí, že navzdory tvrzení evropské trojky, že mechanismus by byl aktivován tak jako tak, jde o znepokojivý příklad, jak se Washington úspěšně pokouší usměrnit evropskou zahraniční politiku.  

Evropa tak vypadá zoufale slabá a tato slabost charakterizuje i její přístup k libyjskému konfliktu, deklaruje prestižní server. Zdůrazňuje, že ačkoliv je klíčovým zájmem EU tento konflikt zastavit, jelikož je spojen s destabilizujícími migračními vlnami přes Středomoří, a v Berlíně začaly další rozhovory pod záštitou OSN a Německa o jeho urovnání, země EU se zjevně rozcházejí v názoru na to, kterou válčící stranu podpořit.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Řecko a Kypr, které pobouřila dohoda mezi Tureckem a libyjskou mezinárodním společenstvím uznanou vládou v Tripolisu usilující o ovládnutí sporných energetických zdrojů ve východním Středomoří, se dvoří Chalífovi Haftarovi, libyjskému povstaleckému vůdci, který minulý týden jednal v Athénách, připomíná The Observer. Dodává, že Haftara nyní zjevně podporuje i Francie, zatímco Itálie inklinuje k podpoře druhé strany.

Naděje se upínají k tomu, že v Berlíně by mohlo být uzavřeno trvalé příměří, naznačuje prestižní týdeník. Upozorňuje ale na turecké rozhodnutí ignorovat výzvy EU a vyslat do Libye žoldáky, což Borrell odsoudil jako "velmi nebezpečné", stejně jako na vměšování ze strany Ruska a mnoha arabských zemí, které ukazují, jak malý vliv upozaděná EU má.  

"Ať je otázkou Sýrie, konflikt na východě Ukrajiny či Palestina (kde Trump opět ignoruje politiku EU), Evropa bojuje zcela mimo svou váhovou kategorii, poučkám Vod der Leyenové navzdory," píše britský server. Vysvětluje, že nejde o nový problém, který se ovšem prohlubuje.

Spolu s tím jak Spojené státy, Čína a Rusko a země, které se je snaží napodobit, hrají ničivé globální mocenské hry, EU nezbývá než přihlížet a dělat si starosti, shrnuje editorial. Podotýká, že Británie, která se bezhlavě a nezodpovědně řítí do transatlantického vakua, v tomto směru ničemu nepomáhá.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Írán Libye USA (Spojené státy americké) Josep Borrell Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 6 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy