Zoufale slabá EU? Prestižní server mluví o jednom ponížení za druhým

NÁZOR - Začátek roku 2020 byl pro EU a novou Evropskou komisi obtížný, konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník podotýká, že komise, která začala pracovat minulý měsíc, a její předsedkyně Ursula von der Leyenová, která nahradila Jeana-Claude Junckera, má přitom velké ambice.

Slova se těžko mění v činy

Von der Leyenová věří, že Evropa by měla zaujmout vůdčí "geopolitickou" roli v mezinárodních záležitostech, která by odrážela postavení EU coby největšího obchodního bloku světa, připomíná britský server. Dodává, že přeměnit slova v činy se ukazuje jako problematické.

"EU musí být strategičtější, více asertivní a jednotnější ve svém přístupu k vnějším vztahům. Musíme využít naši diplomatickou a ekonomickou sílu k podpoře globální stability a prosperity...a být schopnější při vývozu našich hodnot a standardů," cituje editorial slova Leyenové určená novému Vysokému představiteli EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepu Borrellovi.

Je stále brzo na hodnocení, ale přesto se zdá, že dvaasedmdesátiletý bývalý španělský ministr zahraničí Borrell přinejmenším bojuje s tím, aby tento cíl splnil, konstatuje prestižní týdeník. Podotýká, že v posledních týdnech čelí EU jednomu ponížení za druhým a vypadá to, že se spíše ignorována, než aby byla hybatelem dění.

Jako příklad uvádí The Observer rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zlikvidovat předního íránského generála Kásima Sulejmáního, které vůbec nebralo v potaz evropské spojence, přičemž nelegální, jednostranná akce šéfa Bílého domu definitivně  zničila cenný úspěch Borrellových předchůdkyň, Federicy Mogheriniové a Cathy Ashtonové, v podobě dohody o íránském jaderném programu z roku 2015, která se však kvůli americkým sankcím již nacházela ve stádiu klinické smrti.

Spojené státy tuto ránu ještě vystupňovaly svým požadavkem, aby evropská trojka - Británie, Francie a Německo - aktivovala mechanismus smlouvy pro řešení sporů, upozorňuje renomovaný server. Doplňuje, že evropské země se podvolily a Írán dle očekávání reagoval zuřivě.

"Podstatné je, že EU odmítá Trumpovu politiku 'maximálního nátlaku' na Teherán a snaží se nalézt cesty, jak ji obejít, například udržování nedolarového odchodu s potravinami a léky," píše The Observer. Dodává, že evropské firmy ale v obavě z americké odvety tuto strategii odmítají a žádost Evropské komise o podporu investic v Íránu ze stejného důvodu nevyslyšela ani Evropská investiční banka.

Boj mimo váhovou kategorii

Ponížením bylo i oznámení, že Trump tajně pohrozil uvalením pětadvacetiprocentních cel na evropské automobily, pokud evropské země neaktivují zmíněný mechanismus smlouvy o íránském jaderném programu, což jistý evropský představitel přirovnal k vydírání, uvádí britský týdeník. Soudí, že navzdory tvrzení evropské trojky, že mechanismus by byl aktivován tak jako tak, jde o znepokojivý příklad, jak se Washington úspěšně pokouší usměrnit evropskou zahraniční politiku.  

Evropa tak vypadá zoufale slabá a tato slabost charakterizuje i její přístup k libyjskému konfliktu, deklaruje prestižní server. Zdůrazňuje, že ačkoliv je klíčovým zájmem EU tento konflikt zastavit, jelikož je spojen s destabilizujícími migračními vlnami přes Středomoří, a v Berlíně začaly další rozhovory pod záštitou OSN a Německa o jeho urovnání, země EU se zjevně rozcházejí v názoru na to, kterou válčící stranu podpořit.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Řecko a Kypr, které pobouřila dohoda mezi Tureckem a libyjskou mezinárodním společenstvím uznanou vládou v Tripolisu usilující o ovládnutí sporných energetických zdrojů ve východním Středomoří, se dvoří Chalífovi Haftarovi, libyjskému povstaleckému vůdci, který minulý týden jednal v Athénách, připomíná The Observer. Dodává, že Haftara nyní zjevně podporuje i Francie, zatímco Itálie inklinuje k podpoře druhé strany.

Naděje se upínají k tomu, že v Berlíně by mohlo být uzavřeno trvalé příměří, naznačuje prestižní týdeník. Upozorňuje ale na turecké rozhodnutí ignorovat výzvy EU a vyslat do Libye žoldáky, což Borrell odsoudil jako "velmi nebezpečné", stejně jako na vměšování ze strany Ruska a mnoha arabských zemí, které ukazují, jak malý vliv upozaděná EU má.  

"Ať je otázkou Sýrie, konflikt na východě Ukrajiny či Palestina (kde Trump opět ignoruje politiku EU), Evropa bojuje zcela mimo svou váhovou kategorii, poučkám Vod der Leyenové navzdory," píše britský server. Vysvětluje, že nejde o nový problém, který se ovšem prohlubuje.

Spolu s tím jak Spojené státy, Čína a Rusko a země, které se je snaží napodobit, hrají ničivé globální mocenské hry, EU nezbývá než přihlížet a dělat si starosti, shrnuje editorial. Podotýká, že Británie, která se bezhlavě a nezodpovědně řítí do transatlantického vakua, v tomto směru ničemu nepomáhá.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Írán Libye USA (Spojené státy americké) Josep Borrell Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy