Zpřísněná opatření zavádí dnes kvůli koronaviru několik zemí

Několik zemí dnes zavádí zpřísněná opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru. V Izraeli začne celostátní uzávěra, v Británii od čtvrteční půlnoci platí nové restrikce na severovýchodě země. Lokální karantény má vyhlásit španělská metropole Madrid. Od dnešního rána pak bude ČR na seznamu rizikových zemí na Slovensku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Od dnešních 9:00 začínají platit nová opatření pro Čechy cestující na Slovensko. Budou se muset prokázat negativním testem na koronavirus ne starším než 72 hodin, nebo nastoupit karanténu. Ti, na něž se bude vztahovat povinnost karantény a testu na koronavirus, se musí při vstupu elektronicky registrovat a potvrzení o tom mít u sebe při případné kontrole.

Pro celostátní uzávěru, jež začne ve 13:00 SELČ, se rozhodl Izrael, protože země má vysoký nárůst případů koronaviru na počet obyvatel - za minulých 24 hodin to bylo více než 6000 lidí. Izraelci nesou nová opatření těžce, protože právě dnes začínají oslavy židovského Nového roku. Podle regulí se nebudou moci vzdalovat od bydliště na víc než 500 metrů s výjimkou nákupu nezbytných potřeb a cest do práce. Už od čtvrtka jsou zavřené školy, uvnitř budov se může sejít nejvíc deset lidí, což se týká také synagog, venku pak 20 lidí. Uzávěra má trvat tři týdny s výjimkou škol, pro něž zatím platí týdenní termín. Uzavřeny zůstanou bary a restaurace i kulturní instituce, modlitebny ale zůstanou otevřené.

V sedmi oblastech severovýchodní Británie platí už od půlnoci omezení otevíracích hodin pro bary a restaurace. Důvodem je stejně jako v jiných zemích rychlé přibývání případů koronaviru. Podniky budou muset zůstat zavřené od 23:00 do 6:00 SELČ, restaurace a bary navíc budou mít povoleno obsluhovat pouze zákazníky usazené u stolů.

S vysokým nárůstem koronaviru bojuje ve Španělsku zejména tamní metropole. Madridské zdravotnické úřady tento týden ohlásily, že dokonce týdne rozhodnou o zpřísnění opatření v místech s nejrychlejším nárůstem případů. Jde především o lidnaté části jihu Madridu a jeho okolí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko zavírá další města, v karanténě bude region Navarra. Tvrdé…

20.10.2020 17:06 Aktualizováno Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka…

Průzkum: Češi podporují spojení práva a fondů nejméně ze zemí EU

20.10.2020 16:42 Více než tři čtvrtiny obyvatel zemí Evropské unie podporují myšlenku, aby unijní instituce spojily…

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 15:49 Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Pandemie covid: Evropa se může poučit v Itálii, na restrikce se tam reptá…

20.10.2020 15:30 Začátkem března upírala celá Evropa pohledy směrem k Itálii, kde se nezadržitelnou rychlostí šířil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama