Zranitelní migranti končí na ulici. Řecko jedná nehumánně, říkají Lékaři bez hranic

Stále více uprchlíkům v Řecku, kteří trpí zdravotními a psychickými problémy, hrozí vystěhování z ubytování, zastavení finanční pomoci a život na ulici bez přístřeší, ochrany či přístupu k adekvátní lékařské péči, upozorňují Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Ve snaze najít rychlé řešení pro přeplněné tábory na ostrovech začala řecká vláda postupně vystěhovávat z ubytování více než 11 000 lidí, kteří jsou pod mezinárodní ochranou. Řada z nich je extrémně zranitelná.

„Máme pacienty s vážnými zdravotními problémy, kteří zůstali opuštění, zatímco ženy v pokročilém stádiu těhotenství spí na náměstí Victoria v centru Athén,“ přibližuje Marine Berthet, koordinátorka zdravotnických aktivit Lékařů bez hranic v Řecku. „Uprostřed globální pandemie by měly vlády chránit lidi, které ohrožuje COVID-19, a ne je vyhazovat na ulici a nechávat bez ochrany, přístřeší nebo přístupu k základní zdravotní péči.“

V červnu zemřela po srdeční zástavě jedna z pacientek Lékařů bez hranic. Stalo se tak nedlouho poté, co čelila hrozbě vystěhování. „Byla paraplegička a měla několik vážných zdravotních obtíží, včetně cukrovky a srdečního onemocnění. Přesto při několika příležitostech čelila hrozbě vystěhování. Kvůli obavám ze ztráty domova ji rodina přestěhovala do tábora Schisto, kde její syn přebýval v kontejneru s dalšími dvanácti lidmi. Dva dny poté měla srdeční zástavu a zemřela,“ podotýká Marine Berthet.

Nejméně třicet dalších pacientů Lékařů bez hranic s vážnými zdravotními obtížemi už bylo vystěhováno, nebo dostali vyrozumění o vystěhování. Nyní jim hrozí, že zůstanou bez střechy nad hlavou a finanční podpory.

„Případ ženy, jež zemřela, je pouze špičkou ledovce. Máme pacienty s rakovinou, oběti mučení, matky samoživitelky s chronickými nemocemi a ženy v pokročilém stádiu těhotenství, které se v podstatě dozvěděly, že mají spát na ulici, bez jakékoliv pomoci,“ dodává Marine Berthet.

Athénská náměstí se tak zaplňují zranitelnými uprchlíky, mezi nimiž jsou děti, těhotné ženy, novorozenci, lidé se závažnými chronickými onemocněními i oběti mučení a sexuálního násilí. Například na náměstí Victoria spí stovky uprchlíků. Ty, kteří nejvíce potřebují lékařskou pomoc, přijímají Lékaři bez hranic ve svém Denním zdravotnickém centru. Přesto, obecně není o uprchlíky postaráno ani v tom nejzákladnějším.

Letos v červnu řecké Ministerstvo pro migraci a azyl oznámilo, že sníží náklady na ubytování pro žadatele o azyl až o 30 procent. V únoru přitom řecká vláda dostala prostředky z Evropské unie na rozšíření ubytování na řecké pevnině. Nicméně žádné nové ubytovací kapacity se neobjevily.

Lékaři bez hranic proto vyzývají řeckou vládu, aby pozastavila vystěhovávání zranitelných lidí (mezi něž patří oběti sexuálního násilí, mučení či špatného zacházení, starší lidé a lidé s chronickými nemocemi) dokud se nevyřeší administrativní překážky v jejich integraci a přístupu ke zdravotní péči. Zároveň apelují na vládu, EU a organizace, které poskytují ubytování, aby poskytly přístřeší všem uprchlíkům, kteří spí v ulicích Athén.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malta kvůli růstu počtu nakažených zavádí povinné roušky

07.08.2020 17:19 Na Maltě bude kvůli opětovnému šíření koronaviru povinné nošení roušek na veřejnosti. Na turisty…

Španělsko už má víc nakažených koronavirem než Británie, rizikem jsou…

07.08.2020 16:57 Španělsko už eviduje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Evropě po Rusku, když…

Němečtí virologové varují před nákazou covidem na školách, dvě se musely…

07.08.2020 16:10 Při začátku nového školního roku v některých spolkových zemích varovali němečtí epidemiologové před…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama