Zrekonstruovaná polská vláda složila slib, členem je i Kaczyński

Noví členové polské vlády dnes složili slavnostní slib do rukou konzervativního prezidenta Andrzeje Dudy. Vicepremiérem se tak oficiálně stal i předseda národně-konzervativního Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński, neformálně nejmocnější politik v Polsku, který byl doposud jen řadovým poslancem.

Jaroslaw Kaczyński
doporučujeme

Nyní bude tento 71letý politik ve funkci vicepremiéra odpovědný za justici, obranu a vnitro. Agentura AP uvádí, že jeho hlavním úkolem bude podle analytiků uvolňovat napětí mezi pragmatickým premiérem Mateuszem Morawieckým a ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem, zastáncem tvrdé linie. Ziobro například prosazuje sporné reformy justice, kvůli kterým se Polsko dostalo do sporů s Evropskou komisí a které kvůli porušování principu nezávislosti soudců na politicích kritizují i další mezinárodní instituce.

Averze mezi Morawieckým a Ziobrem nedávno téměř vedla k pádu současné vlády. Pozorovatelé za konflikty vidí i snahy obou posílit své pozice pro chvíli, kdy se Kaczyński kvůli svému věku stáhne do ústraní.

Ziobro stojí v čele strany Solidární Polsko, ve změněném kabinetu má jeho formace jedno křeslo ze čtrnácti. Dvanáct jich připadá Právu a spravedlnosti a jedno straně Dohoda, v jejímž čele stojí Jaroslaw Gowin, ode dneška další nový vicepremiér. Vláda má před sebou tři roky, parlamentní volby se v Polsku konaly loni v říjnu.

Noví členové vlády skládali slib venku v zahradě u prezidentského paláce. Tato slavnost byla přeložena na dnešek z pondělka, protože nový ministr školství Przemyslaw Czarnek se nakazil koronavirem. Nedorazil ale ani dnes, slib složí později. Nominace tohoto politika na post šéfa resortu školství vzbudila v Polsku značné kontroverze. Czarnek letos v červnu ve veřejnoprávní televizi TVP prohlásil: "Braňme nás před ideologií LGBT a přestaňme poslouchat ty slabomyslnosti o nějakých lidských právech nebo nějaké rovnosti. Ti lidé nejsou rovní normálním lidem a přestaňme konečně s tou diskusí".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U mladých Poláků výrazně klesá zbožnost i důvěra v církev

05.03.2021 21:31 U mladých Poláků za poslední čtvrtstoletí klesla zbožnost a také důvěra v katolickou církev.…

Sasko prodloužilo karanténní nařízení, vstup z Česka je nadále omezen

05.03.2021 20:01 Sasko dnes ve shodě s pokračující celoněmeckou karanténou prodloužilo vlastní nařízení, které…

Itálii hlásí od počátku epidemie už tři miliony nakažených

05.03.2021 19:39 Itálie dnes oznámila dalších 297 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 a 24.036 nově nakažených…

Čaputová uctila slovenské oběti pandemie

05.03.2021 19:16 Položením svíčky na nádvoří prezidentského paláce v centru Bratislavy a minutou ticha dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama