Zrekonstruovaná polská vláda složila slib, členem je i Kaczyński

Noví členové polské vlády dnes složili slavnostní slib do rukou konzervativního prezidenta Andrzeje Dudy. Vicepremiérem se tak oficiálně stal i předseda národně-konzervativního Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński, neformálně nejmocnější politik v Polsku, který byl doposud jen řadovým poslancem.

Jaroslaw Kaczyński
doporučujeme

Nyní bude tento 71letý politik ve funkci vicepremiéra odpovědný za justici, obranu a vnitro. Agentura AP uvádí, že jeho hlavním úkolem bude podle analytiků uvolňovat napětí mezi pragmatickým premiérem Mateuszem Morawieckým a ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem, zastáncem tvrdé linie. Ziobro například prosazuje sporné reformy justice, kvůli kterým se Polsko dostalo do sporů s Evropskou komisí a které kvůli porušování principu nezávislosti soudců na politicích kritizují i další mezinárodní instituce.

Averze mezi Morawieckým a Ziobrem nedávno téměř vedla k pádu současné vlády. Pozorovatelé za konflikty vidí i snahy obou posílit své pozice pro chvíli, kdy se Kaczyński kvůli svému věku stáhne do ústraní.

Ziobro stojí v čele strany Solidární Polsko, ve změněném kabinetu má jeho formace jedno křeslo ze čtrnácti. Dvanáct jich připadá Právu a spravedlnosti a jedno straně Dohoda, v jejímž čele stojí Jaroslaw Gowin, ode dneška další nový vicepremiér. Vláda má před sebou tři roky, parlamentní volby se v Polsku konaly loni v říjnu.

Noví členové vlády skládali slib venku v zahradě u prezidentského paláce. Tato slavnost byla přeložena na dnešek z pondělka, protože nový ministr školství Przemyslaw Czarnek se nakazil koronavirem. Nedorazil ale ani dnes, slib složí později. Nominace tohoto politika na post šéfa resortu školství vzbudila v Polsku značné kontroverze. Czarnek letos v červnu ve veřejnoprávní televizi TVP prohlásil: "Braňme nás před ideologií LGBT a přestaňme poslouchat ty slabomyslnosti o nějakých lidských právech nebo nějaké rovnosti. Ti lidé nejsou rovní normálním lidem a přestaňme konečně s tou diskusí".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 00:01 NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Tisíce maďarských studentů demonstrovaly v Budapešti

23.10.2020 21:54 Tisíce maďarských studentů dnes demonstrovaly v Budapešti s pochodněmi v rukou proti ztrátě…

Počet lidí nakažených koronavirem ve Francii přesáhl milion

23.10.2020 20:52 Ve Francii se během epidemie nakazilo koronavirem již přes milion lidí. Po Španělsku je to další…

Slovinský premiér Janša podpořil Trumpa, Biden by byl podle něj slabý

23.10.2020 20:28 Slovinský premiér Janez Janša v nadcházejícím volebním klání ve Spojených státech veřejně podpořil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama